USA: atak hakerski na operatora rurociągu z paliwem. Możliwe poważne konsekwencje

Największy w USA operator rurociągów z paliwami Colonial Pipeline, który dostarcza do wschodniej części kraju 45 proc. potrzebnego tam paliwa wstrzymał w piątek wszelkie operacje po ataku hakerskim. Firma poinformowała w sobotę, że stała się celem ataku typu ransomware.

2021-05-08, 23:14

USA: atak hakerski na operatora rurociągu z paliwem. Możliwe poważne konsekwencje
Państwa Unii Europejskiej uzgodniły szósty pakiet sankcji wobec Rosji.Foto: shutterstock/P.V.R.Murty

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego celem jest blokowanie systemów komputerowych poprzez szyfrowanie danych. Od zaatakowanych w ten sposób instytucji grupy cyberprzestępców żądają następnie wysokiego okupu w zamian za odzyskanie dostępu do firmowych danych.

Powiązany Artykuł

Serwery internet technika technologie 1200 F.jpg
Atak hakerski w Belgii. Dwieście instytucji w całym kraju odczuło skutki

Colonial Pipeline nie poinformował o szczegółach dotyczących ataku, jak i o tym, czy od firmy zażądano pieniędzy w zamian za odblokowanie systemów. Przekazał tylko, że o sprawie powiadomiono organy ścigania i amerykańskie agencje federalne, a spółka zatrudniła specjalistyczną firmę, która ma pomóc w opanowaniu sytuacji.

Posłuchaj

Atak hackerski na amerykański system energetyczny. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

Zagrożona praca lotnisk

Nie podano również, do kiedy będą zamknięte rurociągi Colonial Pipeline, którymi znad Zatoki Meksykańskiej do wschodniej i południowej części USA codziennie przesyłanych jest 2,5 mln baryłek benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego i oleju opałowego. Firma podkreśliła, że pracuje nad wznowieniem normalnej działalności.

Według ekspertów dłuższa niż kilkudniowa przerwa w dostawach tych produktów może doprowadzić do zakłóceń w działalności ważnych portów lotniczych, np. w Atlancie w Georgii i w Charlotte w Północnej Karolinie. Niedobór paliw i wzrost cen z czasem mogliby odczuć także konsumenci na całym wschodnim wybrzeżu USA, od Alabamy po stołeczny Waszyngton.

Infrastruktura bez ochrony

Powiązany Artykuł

nord stream 1200 free
"Sabotaż bezpieczeństwa energetycznego Europy". Szefowie MSZ Polski i Ukrainy o projekcie Nord Stream

W ocenie komentatorów w ostatnich latach liczba przeprowadzanych przez zorganizowane grupy przestępcze cyberataków gwałtownie wzrosła, zwiększył się też stopień technicznego wyrafinowania i złożoności tych operacji. Eksperci ostrzegają również przed możliwością częstszych ataków wymierzonych w twardą infrastrukturę, taką jak systemy przesyłu prądu, wody czy paliw.

Takie ataki będą się powtarzały, a my nie jesteśmy na nie odpowiednio przygotowani - ostrzegł zasiadający w komisji ds. wywiadu senator Ben Sasse.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej