Przewrót wojskowy w Mali. Przedstawiciele najwyższych władz kraju aresztowani
Wojskowi przywódcy aresztowali prezydenta, premiera oraz ministra obrony Mali. Wchodzący w skład tymczasowego rządu prezydent Bah Ndaw, premier Moctar Ouane i minister obrony Souleymane Doucoure zostali przewiezieni do wojskowej bazy w miejscowości Kati lezącej około 20 kilometrów na północ od stolicy kraju Bamako.
2021-05-25, 01:02
Do przewrotu doszło kilka godzin po tym jak dotychczasowy minister obrony Sadio Camara i były minister bezpieczeństwa pułkownik Modibo Kone utracili swoje stanowiska w wyniku zmian w rządzie i to oni uznawani są za przywódców przewrotu.
Powiązany Artykuł
Atak Francji na dżihadystów w Mali. Mieszkańcy wioski mówią o ofiarach wesela, armia zaprzecza oskarżeniom
Tymczasowy rząd do wyborów
W Mali od dłuższego czasu jest niestabilnie. Tymczasowy rząd powstał dziewięć miesięcy temu po wcześniejszym przewrocie wojskowym. Miał on zorganizować wybory, które zostały zaplanowane na luty przyszłego roku.
Przewrót i niepewna sytuacja w kraju może uaktywnić grupy bojowników islamskich powiązanych z Al-Kaidą i tak zwanym Państwem Islamskim, które kontrolują duże obszary kraju na północy Mali.
Czytaj także:
- "Decyzja jest wyrazem jedności". UE nakłada sankcje w związku z puczem wojskowym w Birmie
- Starcia przeciwników junty z puczystami w Birmie. "Doszło do ciężkich walk"
Wiele międzynarodowych organizacji potępiło aresztowanie przedstawiciele rządu. Wspólne oświadczenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej, Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, Unia Europejska, a także Wielka Brytania i Stany Zjednoczone domagają się "natychmiastowego i bezwarunkowego" uwolnienia aresztowanych.
REKLAMA
mbl
REKLAMA