more_horiz
Wiadomości

Legalizacja eutanazji w Hiszpanii. Modlitewny sprzeciw młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 07:00
W Hiszpanii 25 czerwca wejdzie w życie ustawa legalizująca eutanazję "przypadku ciężkiej i nieuleczalnej choroby", która wywołuje "stałe i niedające się znieść cierpienie". Prawo zostało uchwalone w marcu "pod płaszczykiem pandemii" i - jak zwracają uwagę organizacje społeczne - bez konsultacji społecznych. W akcie sprzeciwu wobec nowego prawa madrycka młodzież zorganizowała akcję modlitewną pod hasłem "Tydzień dla życia" (1Semanaporlavida).
Różaniec. Zdjęcie ilustracyjne
Różaniec. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jak informuje portal VaticanNews.va, pomysł organizacji "Tygodnia dla życia" zrodził się w głowach młodych mieszkańców Madrytu pod wpływem serii wykładów "Wartość życia" dotyczących właśnie eutanazji. Wykłady inicjowała grupa młodzieży z jednej z madryckich parafii.

1200_eutanazja_shutterstock.png
Hiszpania legalizuje eutanazję. Kościół radzi dokonywać adnotacji w testamencie

Łańcuch modlitewny

Jak wyjaśnia zaangażowana w sprawę Cristina, nowe prawo wprowadzono "bez prawdziwej debaty publicznej".

- Pomyślałam sobie, że były dni modlitwy o ustanie aborcji i zdziwiło mnie oraz wszystkich moich kolegów, że nic nie zostało podjęte w sprawie eutanazji. Pomyśleliśmy, że jeśli nikt tego nie robi, to my to zrobimy - cytuje Cristinę portal VaticanNews.va.

"Tydzień dla życia" organizowany jest w formie łańcucha modlitewnego. Akcja rozpoczyna się codziennie o 7.30 i kończy o 21. Uczestnicy wybierają "swoje" 30 minut i - tam, gdzie akurat się znajdują - odmawiają różaniec. Chodzi o to, by od rana do wieczora przez cały tydzień nieustannie trwała modlitwa. "Ponadto ponad 20 klasztorów życia kontemplacyjnego będzie modlić się w tej intencji przez cały tydzień" - czytamy na portalu VaticanNews.va.

Czytaj również:

"Chrześcijanie mają pomagać, towarzyszyć i się modlić"

Portal zwraca uwagę na to, że dziś młodzież dalej wierzy w siłę modlitwy. - Nasza pozycja jako katolików jest jasna. Uważamy, że eutanazja jest czymś niedopuszczalnym i zbrodniczym. Chrześcijanie mają pomagać cierpiącym, tak jak zrobiła to Maryja pod krzyżem, mają towarzyszyć ich rodzinom i oferować alternatywy. Jedyne, co pozostaje, to modlitwa, a modlitwa jest potężniejsza niż jakakolwiek broń - mówi Cristina.

Autor artykułu zwraca także uwagę na to, że przeciwnicy nowego hiszpańskiego prawa wskazują na jego niezgodność z tamtejszą konstytucją. Ustawa budzi szereg wątpliwości natury prawnej. Przeciwnicy ustawy podkreślają, że w kraju potrzeba rozwijać system opieki paliatywnej, bez której wiele osób umiera.

Hiszpański episkopat apeluje z kolei o tworzenie tzw. testamentów życiowych, w których zaznaczy się, że nie chce się być poddanym eutanazji, aby nie paść ofiarą nowego prawa wbrew własnej woli.

euractiv.pl, vaticannews.va, jmo

Zobacz także

Zobacz także