X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Białoruskie służby badają atak na dom parlamentarzysty. Łukaszenka: kolejny etap rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 16:37
Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB) poinformował o wszczęciu sprawy karnej w związku z "próbą podpalenia" domu deputowanego. Alaksandr Łukaszenka ocenił tymczasem, że "indywidualny terror wobec jego zwolenników to kolejny etap kolorowej rewolucji".
Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr ŁukaszenkaFoto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Jak poinformowało KGB, sprawę wszczęto w poniedziałek z artykułu dotyczącego aktu terroryzmu "w związku z próbą podpalenia domu deputowanego Izby Reprezentantów Aleha Hajdukiewicza".

shutterstock białoruś free milicja omon 1200.jpg
Prokurator generalny Białorusi: w naszym kraju próbowano zrealizować kolorową rewolucję na bazie nazizmu

Odwet za poglądy?

Hajdukiewicz w niedzielę poinformował, że w nocy nieznani sprawcy obrzucili jego dom kilkoma butelkami z płynem zapalającym, tzw. koktajlami Mołotowa. Nikt nie ucierpiał. W telewizji państwowej Hajdukiewicz ocenił, że jest to próba odwetu za jego poglądy polityczne i poparcie dla władzy Łukaszenki.

"Od sierpnia ubiegłego roku niejednokrotnie otrzymywałem pogróżki. Doskonale rozumiem, że jest to związane z moimi wypowiedziami, moim stanowiskiem politycznym, którego nigdy nie zmienię" - mówił polityk, który jest liderem popierającej władze Liberalno-Demokratycznej Partii Białorusi.

W wyborach prezydenckich w 2020 roku Hajdukiewicz zamierzał kandydować i został nawet zarejestrowany jako kandydat, lecz ostatecznie ustąpił i poparł Łukaszenkę. Został jego mężem zaufania - przypomina agencja Interfax-Zapad.

Na początku lipca Łukaszenka oświadczył, że zamachowcy próbowali dokonać zabójstwa dziennikarza telewizji państwowej Ryhora Azaronaka.

Czytaj również:

Łukaszenko Putin PAP 1200 .jpg
Łukaszenka spotka się z Putinem. Wizytę w Petersburgu potwierdził Kreml

Niespodziewane spotkanie z Putinem

Temat rzekomych ataków na osoby sprzyjające białoruskim władzom jest szeroko komentowany w mediach państwowych, które przekonują, że to kolejny dowód na radykalizację opozycji i istnienie planu przewrotu na Białorusi.

O tym, że "indywidualny terror" stał się kolejnym etapem sterowanego z zewnątrz "buntu i kolorowej rewolucji" na Białorusi, Łukaszenka mówił we wtorek podczas niespodziewanego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu.

- Indywidualny terror wobec tych ludzi, którzy mówili otwarcie, popierali państwo. Teraz już przerzucili się na deputowanych - powiedział Łukaszenka.

Zapowiedział, że wszyscy sprawcy zostaną ustaleni i ukarani "w poważny sposób". Jak dodał, władze Białorusi rozpoczęły aktywne działanie przeciwko "NGO i tzw. zachodnim mediom", które "nam przynosiły demokrację, a raczej - narzucały, i nie demokrację, a właśnie ten terror".

- Musi pan zrozumieć, że po prostu nie możemy inaczej - oświadczył zwracając się do Putina i dodając, że siły te były "finansowane z zewnątrz".

jmo

Czytaj także

Dr Małgorzata Bonikowska: Europa musi mówić jednym głosem w kwestii Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 19:05
Minister spraw zagranicznych Litwy powiedział, że będzie domagał się unijnych sankcji wobec Białorusi za podsycanie kryzysu migracyjnego. Gabrielius Landsbergis mówił o tym w Brukseli przed naradą z udziałem szefów dyplomacji unijnych krajów. Czy napływ migrantów z Białorusi jest uderzeniem w Europę? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE nałoży kolejne sankcje na Białoruś? Borrell: wykorzystywanie migrantów jako broni jest niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 19:02
Szef unijnej dyplomacji nie wykluczył kolejnych sankcji wobec Białorusi. Tym razem za podsycanie kryzysu migracyjnego. Władze w Mińsku ułatwiają nielegalnym imigrantom przekraczanie granicy głównie z Litwą, ale też i Polską. Był to jeden z tematów dzisiejszego spotkania w Brukseli ministrów spraw zagranicznych 27 krajów.
rozwiń zwiń