X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prokurator generalny Białorusi: w naszym kraju próbowano zrealizować kolorową rewolucję na bazie nazizmu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:44
- Niemiecki nazizm stał się platformą, w oparciu o którą próbowano na Białorusi zrealizować kolorową rewolucję - powiedział w niedzielę wieczorem w telewizji państwowej prokurator generalny Białorusi Andrej Szwied.
Funkcjonariusze białoruskiej milicji
Funkcjonariusze białoruskiej milicjiFoto: Andrei Bortnikau/Shutterstock

- Widzimy bezpośredni, bezsporny związek nazizmu jako platformy, na bazie której są realizowane kolorowe rewolucje, a w naszym kraju była podjęta próba przeprowadzenia takiej - oświadczył Andrej Szwied w telewizji Biełaruś-1.

Rau PAP-1200.jpg
"Nie wchodzi w grę złagodzenie, możliwe zaostrzenie". Rau o sankcjach UE wobec Rosji

Jako organizatorów tych prób wskazał on "zachodnie służby specjalne, a także przedstawicieli władz państw sąsiedzkich".

- Skąd to się wywodzi? Z tych samych krajów, z terytoriów, z których 80 lat temu bezpośrednio wkroczyli faszyści, by nas totalnie unicestwić. Z tych samych krajów wywodzą się próby odrodzenia się brunatnej dżumy w postaci kolorowej rewolucji - powiedział prokurator generalny.

Czytaj także:

"Ludobójstwo narodu białoruskiego"

Andrej Szwied relacjonował również przebieg wszczętego wiosną postępowania karnego dotyczącego "ludobójstwa narodu białoruskiego". Jak powiedział, przesłuchano już 4 tys. osób, a władze starają się doprowadzić do przesłuchania świadków spoza granic Białorusi.

Telewizja państwowa wyjaśniała, że prokuratura bada udział kolaborujących z nazistami "łotewskich batalionów SS i innych zbrodniczych struktur z okresu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945) w ludobójstwie ludności białoruskiej", i w tym celu rozesłano wnioski o pomoc prawną do ośmiu krajów, na terenie których mają żyć jeszcze członkowie tamtych formacji.

Ekstradycja "przestępców"

W czasie wywiadu prokurator generalny poinformował, że Mińsk "podejmuje wszelkie działania prawne", aby doprowadzić do ekstradycji "przestępców", wobec których toczą się sprawy karne. Chodzi o przedstawicieli opozycji i aktywistów. Jak wskazał Szwied, Litwa odmówiła wydania Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, która w Mińsku jest oskarżana m.in. o "przygotowywanie zamachu terrorystycznego".

Swiatłana Cichanouska free tt twitter 1200.jpg
Cichanouska: najbardziej w Europie rozumieją nas Litwa i Polska

Cichanouska uczestniczyła w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku jako główna oponentka Aleksandra Łukaszenki, a później została zmuszona do opuszczenia kraju.

Po tym jak na Białorusi latem ubiegłego roku rozpoczęły się masowe protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów i przemocy ze strony struktur siłowych, Mińsk oskarżył zachodnie stolice o spisek przeciwko białoruskim władzom, a od kilku miesięcy porównuje zachodnich polityków do nazistów.

bf

Czytaj także

Liderom opozycji grozi do 12 lat więzienia za ekstremizm. Białoruska prokuratura wszczęła sprawy karne

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 21:02
Prokuratura Generalna Białorusi poinformowała o wszczęciu spraw karnych wobec liderów opozycji. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności za stworzenie "ekstremistycznej formacji" i antypaństwowy spisek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: zmiana władzy na Białorusi to kwestia czasu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 17:25
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz stwierdził, że do zmiany władzy na Białorusi dojdzie na pewno, i że "jest to tylko kwestia czasu", przy czym zaznaczył, że nie odważy się prognozować jak długo to potrwa. Podczas wideokonferencji zorganizowanej przez londyński instytut badawczy RUSI, dyplomata mówił jednak, że jest optymistą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Plan jest konieczny, aby dokonała się transformacja". W mediacji z reżimem Swiatłana Cichanouska liczy na kraje UE

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:11
Jedna z liderek białoruskiej opozycji mówiła o tym podczas zgromadzenia Parlamentarnego Euronestu, w którym zasiadają eurodeputowani oraz posłowie krajów Partnerstwa Wschodniego - Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu. Wykluczeni są posłowie Białorusi, których wyboru do parlamentu nie uznała Unia Europejska.
rozwiń zwiń