X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ewakuacja polskich dzieci uwięzionych przez powodzie w Belgii. Łodzie z żołnierzami są w drodze

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 10:40
Polskie dzieci, które są w miejscowości na wschodzie Belgii, zalanej przez powódź, za kilka godzin będą w Brukseli. Ewakuacja - jak poinformowało przedstawicielstwo Polski przy Unii - opóźnia się, bo łodzie z belgijskimi żołnierzami wysłane po dzieci musiały przeprowadzić jeszcze inną interwencję ratowania życia.
Zniszczenia wywołane przez powódź w Belgii
Zniszczenia wywołane przez powódź w BelgiiFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Burmistrz Comblain-la-Tour Patrick Lecerf zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą. Polskie przedstawicielstwo przy Unii i Polska Macierz Szkolna w Belgii, która organizowała wyjazd wakacyjny, zapewniają, że dzieci są bezpieczne. Patrick Lecerf podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że wszystko jest już przygotowane do ewakuacji.

- Czekamy na sprzęt, by dzieci mogły wyjść z budynków, ale naprawdę nie ma żadnego problemu, sytuacja jest opanowana - powiedział burmistrz. Dodał, że wkrótce ma dopłynąć z Liege belgijskie wojsko, które przeprowadzi ewakuację. Dzieci wraz z opiekunami zostaną przewiezione do bezpiecznego miejsca, skąd autokarami pojadą do Brukseli.

Posłuchaj
00:39 11195202_1.mp3 Patrick Lecerf, burmistrz zalanej przez powódź belgijskiej miejscowości Comblain-la-Tour, w której są polskie dzieci, powiedział, że sytuacja jest pod kontrolą. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)

 

Na wakacjach w ośrodku w Comblain-la-Tour przebywa 64 dzieci w wieku od 6 do 14 lat wraz z opiekunami z Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii. Miejscowość Comblain-la-Tour została wczoraj odcięta od świata. Z powodu ulewnych deszczy południe i wschód Belgii są dotknięte najbardziej. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 12.

"Dzieci są spokojne"

- Polskie dzieci, oczekujące na ewakuację we wschodniej Belgii, zalanej przez powodzie, są bezpieczne - zapewniła w rozmowie z Polskim Radiem prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii Barbara Wojda.

- Mamy prąd, mamy żywność. Dzieci otrzymały wczoraj w południe ciepły posiłek, zjadły kolację. Z własnych zasobów żywności mogliśmy przetrwać - dodała. Stałe przedstawicielstwo Polski przy Unii we współpracy z konsulatem w Brukseli pomogło zorganizować akcję.

Posłuchaj
00:14 11194770_1.mp3 Barbara Wojda: mamy prąd, mamy żywność. Dzieci otrzymały wczoraj w południe ciepły posiłek, zjadły kolację. Z własnych zasobów żywności mogliśmy przetrwać (IAR)

 

Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej powiedziała, że dzieci są w kontakcie z rodzicami. Przyznała, że na początku był pewien niepokój. - Sytuacja była dziwna, szczególnie dla dzieci, dla nas zresztą też. Taki poziom wody, który mieliśmy wczoraj, na pewno wszystkich bardzo zaskoczył. Jest to sytuacja nietypowa, ale po rozmowach, po wyjaśnieniu sytuacji, wszystkie dzieci rozumieją, dlaczego musimy tu zostać, że jesteśmy tu bezpieczniejsi. Dzieci są w tej chwili dość spokojne - powiedziała prezes Polskiej Macierzy Szkolnej.

Posłuchaj
00:28 11194770_2.mp3 Barbara Wojda: jest to sytuacja nietypowa, ale po rozmowach, po wyjaśnieniu sytuacji, wszystkie dzieci rozumieją, dlaczego musimy tu zostać, że jesteśmy tu najbezpieczniejsi. Dzieci są w tej chwili dość spokojne (IAR)

 

Barbara Wojda dodała, że na razie deszcze ustały i woda opada.

Belgia powódź deszcz PAP 1200.jpg
Co najmniej 8 osób nie żyje po powodziach w Belgii

Interwencja ambasadora

Ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś powiedział Polskiemu Radiu, że Polska interweniowała w tej sprawie, bo początkowo belgijska armia informowała, że nie jest w stanie dotrzeć do grupy dzieci przebywającej w jednym z ośrodków na wchodzie Belgii. Wszystkie drogi były zalane.

- O świcie dzieci zostaną ewakuowane. Przewiezione autobusami do Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii w Brukseli i stąd rodzice będą mogli je odebrać - zapewniał ambasador Polski przy Unii.


Posłuchaj
00:31 11194862_1.mp3 Ambasador Polski przy UE: przygotowaliśmy kolumnę transportową, która przewiezie dzieci na teren Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii. Myślę, że do godzin południowych uda nam się zakończyć całą procedurę (IAR)

 

Wojsko łodziami zabierze dzieci wraz z opiekunami do bezpiecznego miejsca, skąd autokarami cała grupa zostanie przewieziona do Brukseli. - Przygotowaliśmy kolumnę transportową, która przewiezie dzieci na teren Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii. W godzinach porannych rodzice i ich opiekunowie będą mogli przygotować się do odbioru dzieci. Wszyscy znajdą się pod odpowiednią opieką. Jesteśmy przygotowani od strony medycznej, mamy koce, napoje i żywność. Myślę, że do godzin południowych uda nam się zakończyć całą procedurę - powiedział Polskiemu Radiu ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Dodał, że budynek przedstawicielstwa został przekształcony w centrum ewakuacyjne.

Czytaj również:

jmo/st

Czytaj także

Mieszkańcy południowego Krymu walczą ze skutkami ulew. Dziesiątki podtopionych domów, zginęła jedna osoba

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 19:26
Mieszkańcy południowej części Półwyspu Krymskiego walczą ze skutkami ulew. W związku z silnymi deszczami podtopione są dziesiątki domów, rzeki wystąpiły z brzegów. Według lokalnych władz jedna osoba zginęła i jedna została ranna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze, grad, a nawet trąby powietrzne. Niebezpieczne zjawiska pogodowe nasilą się w nocy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 15:50
Jak prognozuje synoptyk IMGW-PIB Jakub Gawron, w środę wieczorem i w nocy w kraju należy spodziewać się gwałtownych burz z ulewnym deszczem i nawałnicowym wiatrem, miejscami mogą pojawić się nawet trąby powietrzne i grad.
rozwiń zwiń