Publicyści o słowach Lascheta: Niemcy nigdy nie zgodzą się na użycie sformułowania "reparacje"

- Wydaje mi się, że pewnego rodzaju kwestie odszkodowań, nawet symbolicznych, jak pomnik ofiar, który ma stanąć w Berlinie, są możliwe do zrealizowania. Wymaga to determinacji ze strony Polski i zgody ze strony niemieckiej - powiedział w audycji "Debacie Dnia" na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Popek z Radia Gdańsk. - Temat reparacji jest tematem zamkniętym, co nie znaczy, że nie można dyskutować o kwestiach zadośćuczynienia - dodał Hubert Biskupski z "Super Expressu".

2021-08-02, 19:55

Publicyści o słowach Lascheta: Niemcy nigdy nie zgodzą się na użycie sformułowania "reparacje"
Zniszczony Zamek Królewski. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Armin Laschet, kandydat na nowego kanclerza Niemiec z ramienia CDU, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" zadeklarował, że sprawa reparacji wojennych dla Polski została zamknięta. Natomiast Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ, w poniedziałkowym wydaniu audycji "Sygnały Dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że "nie sposób twierdzić, że ta sprawa jest zamknięta".

Powiązany Artykuł

jedynka paweł jabłoński 1200.jpg
"Nie sposób twierdzić, że ta sprawa jest zamknięta". Wiceszef MSZ o reparacjach od Niemiec

"Pozostaje kwestia ewentualnego zadośćuczynienia"

Hubert Biskupski z "Super Expressu" stwierdził, że kandydat na nowego kanclerza Niemiec "ma rację w kwestii reparacji wojennych".

- Rząd Polski zrzekł się tych reparacji kilkadziesiąt lat temu. Pozostaje kwestia ewentualnego zadośćuczynienia i to niestety wszystko - powiedział Hubert Biskupski.

Posłuchaj

Hubert Biskupski, z "Super Express" i Jarosław Popek z Radia Gdańsk o reparacjach wojennych ("Debata dnia") 52:25
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem publicysty punktem wyjścia do rozmów z Niemcami na ten temat może być raport sporządzony za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kiedy pełnił on jeszcze funkcję prezydenta Warszawy. Dokument dotyczył zniszczeń, jakich Niemcy dokonali w stolicy.

REKLAMA

- Ta kwota, oscylująca w granicach od kilkuset miliardów do nawet kilku bilionów złotych, zdaje się pełnić rolę elementu polityki wewnętrznej czy pseudopolityki zagranicznej - stwierdził.

Powiązany Artykuł

warszawa_ruiny1200.jpg
Reparacje wojenne od Niemiec. Sellin: ta sprawa będzie musiała stanąć na agendzie politycznej

Komisja Arkadiusza Mularczyka

Hubert Biskupski odniósł się do tematu komisji parlamentarnej do spraw reparacji wojennych, której przewodniczy poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

- Te działania miały spowodować, że Niemcy się przed nami ugną, a przynajmniej siądą z nami do stołu. Okazuje się, że przez 6 ostatnich lat, poza licznymi publikacjami, nic z tego nie wyszło. Stanowisko Niemców odnoście reparacji jest jednoznaczne - powiedział Hubert Biskupski. - Nie mamy wsparcia międzynarodowego. Temat reparacji jest tematem zamkniętym, co nie znaczy, że nie można dyskutować o kwestiach zadośćuczynienia - dodał.

Jarosław Popek z Radia Gdańsk uznał, że sytuacja jest bardzo trudna.

REKLAMA

- Jesteśmy w sytuacji patowej od wielu lat - uznał.

Czytaj także:

Dziennikarz także odniósł się do działań sejmowej komisji.

- Można było się spodziewać, że jeżeli taki raport powstanie, to będzie on punktem wyjścia do dyskusji z Niemcami. Do tej pory raportu nie ma - powiedział Jarosław Popek.

REKLAMA

Kampania wyborcza w Niemczech

Dziennikarz Radia Gdańsk zwrócił uwagę na publikację wywiadu. Pojawił się on w czasie kampanii wyborczej w Niemczech. 

- Tego typu tematy są elementem polityki wewnętrznej Niemiec. A to, że reparacje są też elementem polityki wewnętrznej w Polsce, to nie jest to nic dziwnego. To było jedno z haseł wyborczych Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami, wiec teraz chcą się wywiązać przed swoimi wyborami z tych działań - wyjaśnił.

Zdaniem Jarosława Popka Niemcy nigdy nie zgodzą się na użycie sformułowania "reparacje".

- Wydaje mi się, że pewnego rodzaju kwestie odszkodowań nawet w sposób symboliczny, tak jak pomnik ofiar, są możliwe do zrealizowania - powiedział publicysta. - Wymaga to determinacji ze strony Polski i zgody ze strony niemieckiej - zakończył.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja"Debata Dnia"

ProwadzącyJoanna Miziołek

GościeHubert Biskupski ("Super Express"), Jarosław Popek (Radio Gdańsk)

REKLAMA

Data emisji: 02.08.2021

Godzina emisji: 18.06

bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej