Saryusz-Wolski: KE sztucznie przedłuża procedurę ws. naruszania wartości, żeby móc atakować Polskę
- Istnieją poważne zastrzeżenia dotyczące instrumentalnego przedłużania przez KE procesu dot. naruszeń wartości UE w celu utrzymania platformy służącej do atakowania Polski - ocenił eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski.
2021-08-04, 09:17
- Jedyną podstawą traktatową dla inicjowania procedury ws. naruszania wartości UE jest art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE). Zgodnie z art. 7 ust. 1 TUE »Na uzasadniony wniosek jednej trzeciej Państw Członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada, stanowiąc większością czterech piątych swych członków po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie wartości, o których mowa w artykule 2. Przed dokonaniem takiego stwierdzenia Rada wysłuchuje dane Państwo Członkowskie i, stanowiąc zgodnie z tą samą procedurą, może skierować do niego zalecenia«" - przypomina polityk.
Powiązany Artykuł
Saryusz-Wolski: konstytucje państw członkowskich stoją ponad prawem UE
Przedłużanie procesu
Zwraca uwagę, że procedura ta została zainicjonowana przeciw Polsce 20 grudnia 2017 r. i do tej pory nie została zakończona. Po ponad dwuletniej przerwie (od 11 grudnia 2018 r.) 22 czerwca 2021 r. w Radzie UE odbyło się kolejne wysłuchanie w tej sprawie.
- Saryusz-Wolski: Polsce przyklejono łatki niepraworządności i gnębienia mniejszości. To wojna informacyjna
- Saryusz-Wolski: reset w relacjach Rosja-USA był błędem, teraz Waszyngton robi to samo
- O ile sama procedura przewidziana w traktacie jest jednoznaczna, to istnieją poważne zastrzeżenia dotyczące instrumentalnego przedłużania procesu dot. naruszeń w celu utrzymania platformy służącej do atakowania Polski. Pomimo swojej ostrej krytyki pod adresem Polski jak dotąd Komisja nie zdecydowała się o przedstawienie wniosku o głosowanie w celu stwierdzenia naruszenia wartości z art. 2 TUE - podkreśla eurodeputowany.
Powiązany Artykuł
Niemcy: prawnicy krytykują KE i wzywają do obrony europejskiej wspólnoty państw
Ukierunkowanie na konfrontację
Według art. 7 ust. 2 TUE "Rada Europejska, stanowiąc jednomyślnie na wniosek jednej trzeciej Państw Członkowskich lub Komisji Europejskiej i po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, może stwierdzić, po wezwaniu Państwa Członkowskiego do przedstawienia swoich uwag, poważne i stałe naruszenie przez to Państwo Członkowskie wartości, o których mowa w artykule 2."
Zdaniem Saryusz-Wolskiego pokazuje to, że "sam proces nie ma na celu badania naruszenia wartości UE, ale jest motywowany politycznie i ukierunkowany na konfrontację z Rządem RP".
fc
REKLAMA
REKLAMA