more_horiz
Wiadomości

"Afgańskie siły mają przewagę nad Talibami". Pentagon o konflikcie na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 21:55
- Afgańskie siły bezpieczeństwa nadal mają przewagę nad Talibami pod względem liczb i uzbrojenia, muszą tylko jej użyć - stwierdził rzecznik Pentagonu adm. John Kirby. Jak dodał, to czy Afgańczycy obronią Kabul, zależy od nich samych.
Talibscy bojownicy zbierają się po przejęciu kontroli nad Lashkar Gah, stolicą prowincji Helmand w Afganistanie
Talibscy bojownicy zbierają się po przejęciu kontroli nad Lashkar Gah, stolicą prowincji Helmand w AfganistanieFoto: PAP/EPA/STRINGER

- Oni nadal mają te wszystkie przewagi: liczebną, nowoczesne uzbrojenie i wyposażenie, mają korzyści z naszego szkolenia, mają w końcu siły powietrzne. Muszą tylko je zastosować - powiedział Kirby, komentując podczas konferencji prasowej błyskawiczną serię postępów militarnych talibów.

epa09411951 (1).jpg
"Lokalne milicje negocjują poddanie się talibom". Krzyżanowski o sytuacji w Afganistanie

Rzecznik stwierdził, że upadek Afganistanu nie jest jeszcze przesądzony, ale to, czy afgańskie siły rządowe stawią opór przed ofensywą talibów na Kabul, zależy od nich samych. Dodał jednak, że USA stale wspierają Afgańczyków za pomocą uderzeń z powietrza. Stwierdził też, że choć talibowie zmierzają do odcięcia stolicy od reszty kraju, obecnie nie jest ona "bezpośrednio zagrożona".

Kirby nakreślił szczegóły rozpoczętej w piątek operacji mającej zabezpieczyć opuszczenie Afganistanu przez większość pracowników ambasady USA w Kabulu oraz przyspieszyć proces transportu afgańskich tłumaczy i innych współpracowników sił USA, którym przysługują specjalne wizy.

Pierwsze loty już w piątek dotarły do Kabulu, a do końca tygodnia do kraju trafić ma większość z 3 tys. żołnierzy. Kirby podkreślił, że ich misja jest tymczasowa i wąsko określona, jednak będą w stanie się bronić w razie ataku. Dodatkowo do bazy w Katarze trafi tysiąc przedstawicieli sił zbrojnych między innymi medycy i żandarmi, którzy wzmocnią misję.

Czytaj również:

"Docelowo chcemy być w stanie transportować tysiące osób dziennie" - powiedział Kirby. Jak zaznaczył, wciąż otwarte jest lotnisko w Kabulu i ewakuacja - zarówno personelu ambasady, jak i Afgańczyków - będzie się również odbywać za pomocą samolotów rejsowych. Misja ma się zakończyć zgodnie z planem do końca miesiąca, jednak Kirby nie dał gwarancji, że się nie przedłuży.

Jak podała telewizja CNN, w piątek Departament Stanu poinstruował pracowników ambasady w Kabulu, by niszczyli wszelkie "wrażliwe materiały"


nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem