more_horiz
Wiadomości

Eksperci USA i ONZ: talibowie przejmą afgański rynek narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 13:10
Amerykańskie próby pozbawiania talibów dochodów ze sprzedaży opium i heroiny kosztowały w ciągu 15 lat ponad 8 mld dol., ale zakończyły się porażką. Talibowie przejmą afgański rynek narkotyków i będą na nim zarabiać, prognozują cytowani przez Agencję Reutera eksperci z USA i ONZ.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: janemarcury/Shutterstock

"Afganistan pozostaje największym nielegalnym dostawcą opiatów i zapewne pozostanie nim po przejęciu władzy przez talibów" - pisze agencja.

1200 (1).jpg
Dramatyczna sytuacja w Kabulu. Zamknięte sklepy, puste ulice, tłumy na lotnisku

Zniszczenia wojenne, kryzys i straty związane z wycofaniem się zachodnich wojsk napędzają kryzys gospodarczy i humanitarny, który prawdopodobnie zwiększy zależność Afgańczyków od handlu narkotykami.

Będzie to tylko napędzać rywalizację o nielegalne dochody pomiędzy talibami, innymi grupami zbrojnymi, lokalnymi watażkami i skorumpowanymi urzędnikami.

"Liczą na zyski z afgańskiego handlu opium"

- Talibowie liczą na zyski z afgańskiego handlu opium, widząc w nim jedno z głównych źródeł dochodów - powiedział Cesar Gudes, szef kabulskiego biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

Agencja Reutera przypomina, że w czasie poprzednich rządów talibów (które trwały od 1996 r. do 2001 r.) w 2000 r. zakazano produkcji maku, ale pod wpływem oporu społecznego zrezygnowano z tej polityki. Zdaniem ekspertów jest mało prawdopodobne, by talibowie ponownie zakazali produkcji narkotyków.

"80 proc. światowych dostaw opium i heroiny"

"UNODC ocenia, że afgański nielegalny biznes narkotykowy stanowi ponad 80 proc. światowych dostaw opium i heroiny" - pisze agencja i przytacza anonimowe wypowiedzi urzędników, którzy oceniają, że Zachód w tej kwestii "stał z boku", a opuszczając Afganistan nie zajął się problemem produkcji narkotyków.

Czytaj również:

Według ekspertów UNODC nawet pomimo pandemii koronawirusa, uprawy maku wzrosły w Afganistanie o 37 proc. Rekordowe dochody z produkcji opiatów odnotowano w 2017 r. - ich wartość w tym roku wyniosła 1,4 mld dol., co stanowiło ok. 7 proc. PKB Afganistanu.

W handel narkotykami zaangażowani są od dawna zarówno talibowie, jak i urzędnicy państwowi, chociaż eksperci różnią się opiniami na temat roli talibów i ich dochodów.

Według ONZ w latach 2018-2019 zarobili oni na handlu narkotykami ponad 400 mln dol., a w amerykańskim raporcie SIGAR (specjalnego inspektora generalnego ds. odbudowy Afganistanu) opublikowanym w maju br. znalazło się stwierdzenie, że nielegalny handel narkotykami może stanowić nawet 60 proc. ich zysków.

1200.jpg
"Ogromna porażka wywiadu USA". Francuski dziennik krytycznie o sytuacji w Afganistanie

Część ekspertów uważa jednak, że te kwoty są mniejsze. Według badacza Afganistanu i tamtejszej produkcji narkotyków Davida Mansfielda rocznie jest to ok. 40 mln dol.

8,6 mld dol., by ograniczyć produkcję i handel narkotyków

Agencja Reutera przytacza amerykańskie dane, według których w latach 2002-2017 Waszyngton wydał ok. 8,6 mld dol., by ograniczyć produkcję i handel narkotyków i pozbawić talibów dochodów.

Działania, polegające m.in. na niszczeniu pól makowych, wspieraniu alternatywnych upraw czy bombardowaniu możliwych laboratoriów, "nie zakończyły się wielkim sukcesem", jak ocenił emerytowany generał Joseph Votel, który w latach 2016-2019 stał na czele Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych.

- Przeciwnie, jak twierdzą eksperci, wzbudziły one gniew wobec rządu w Kabulu i popierających go sił na Zachodzie, a sympatię wobec talibów wśród rolników i pracowników, którzy z produkcji opium żywią swoje rodziny - wskazuje agencja. 

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem