Eksperci USA i ONZ: talibowie przejmą afgański rynek narkotyków

Amerykańskie próby pozbawiania talibów dochodów ze sprzedaży opium i heroiny kosztowały w ciągu 15 lat ponad 8 mld dol., ale zakończyły się porażką. Talibowie przejmą afgański rynek narkotyków i będą na nim zarabiać, prognozują cytowani przez Agencję Reutera eksperci z USA i ONZ.

2021-08-16, 13:10

Eksperci USA i ONZ: talibowie przejmą afgański rynek narkotyków
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: janemarcury/Shutterstock

"Afganistan pozostaje największym nielegalnym dostawcą opiatów i zapewne pozostanie nim po przejęciu władzy przez talibów" - pisze agencja.

Powiązany Artykuł

1200 (1).jpg
Dramatyczna sytuacja w Kabulu. Zamknięte sklepy, puste ulice, tłumy na lotnisku

Zniszczenia wojenne, kryzys i straty związane z wycofaniem się zachodnich wojsk napędzają kryzys gospodarczy i humanitarny, który prawdopodobnie zwiększy zależność Afgańczyków od handlu narkotykami.

Będzie to tylko napędzać rywalizację o nielegalne dochody pomiędzy talibami, innymi grupami zbrojnymi, lokalnymi watażkami i skorumpowanymi urzędnikami.

"Liczą na zyski z afgańskiego handlu opium"

- Talibowie liczą na zyski z afgańskiego handlu opium, widząc w nim jedno z głównych źródeł dochodów - powiedział Cesar Gudes, szef kabulskiego biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).

REKLAMA

Agencja Reutera przypomina, że w czasie poprzednich rządów talibów (które trwały od 1996 r. do 2001 r.) w 2000 r. zakazano produkcji maku, ale pod wpływem oporu społecznego zrezygnowano z tej polityki. Zdaniem ekspertów jest mało prawdopodobne, by talibowie ponownie zakazali produkcji narkotyków.

"80 proc. światowych dostaw opium i heroiny"

"UNODC ocenia, że afgański nielegalny biznes narkotykowy stanowi ponad 80 proc. światowych dostaw opium i heroiny" - pisze agencja i przytacza anonimowe wypowiedzi urzędników, którzy oceniają, że Zachód w tej kwestii "stał z boku", a opuszczając Afganistan nie zajął się problemem produkcji narkotyków.

Czytaj również:

Według ekspertów UNODC nawet pomimo pandemii koronawirusa, uprawy maku wzrosły w Afganistanie o 37 proc. Rekordowe dochody z produkcji opiatów odnotowano w 2017 r. - ich wartość w tym roku wyniosła 1,4 mld dol., co stanowiło ok. 7 proc. PKB Afganistanu.

REKLAMA

W handel narkotykami zaangażowani są od dawna zarówno talibowie, jak i urzędnicy państwowi, chociaż eksperci różnią się opiniami na temat roli talibów i ich dochodów.

Według ONZ w latach 2018-2019 zarobili oni na handlu narkotykami ponad 400 mln dol., a w amerykańskim raporcie SIGAR (specjalnego inspektora generalnego ds. odbudowy Afganistanu) opublikowanym w maju br. znalazło się stwierdzenie, że nielegalny handel narkotykami może stanowić nawet 60 proc. ich zysków.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
"Ogromna porażka wywiadu USA". Francuski dziennik krytycznie o sytuacji w Afganistanie

Część ekspertów uważa jednak, że te kwoty są mniejsze. Według badacza Afganistanu i tamtejszej produkcji narkotyków Davida Mansfielda rocznie jest to ok. 40 mln dol.

8,6 mld dol., by ograniczyć produkcję i handel narkotyków

Agencja Reutera przytacza amerykańskie dane, według których w latach 2002-2017 Waszyngton wydał ok. 8,6 mld dol., by ograniczyć produkcję i handel narkotyków i pozbawić talibów dochodów.

REKLAMA

Działania, polegające m.in. na niszczeniu pól makowych, wspieraniu alternatywnych upraw czy bombardowaniu możliwych laboratoriów, "nie zakończyły się wielkim sukcesem", jak ocenił emerytowany generał Joseph Votel, który w latach 2016-2019 stał na czele Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych.

- Przeciwnie, jak twierdzą eksperci, wzbudziły one gniew wobec rządu w Kabulu i popierających go sił na Zachodzie, a sympatię wobec talibów wśród rolników i pracowników, którzy z produkcji opium żywią swoje rodziny - wskazuje agencja. 

REKLAMA

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej