Wideoszczyt G7. UE wzywa talibów, by nie blokowali lotniska w Kabulu

Szefowie unijnych instytucji wezwali talibów, aby nie blokowali przejazdu na lotnisko w Kabulu osobom, które chcą opuścić Afganistan. Zaapelowali też do prezydenta USA o zapewnienie bezpieczeństwa na lotnisku tak długo, jak będzie trwała ewakuacja.

2021-08-24, 19:56

Wideoszczyt G7. UE wzywa talibów, by nie blokowali lotniska w Kabulu
Liderzy unijnych instytucji Ursula von der Leyen i Charles Michel podczas konferencji prasowej podsumowującej ustalenia szczytu G7 ws. kryzysu w Afganistanie. Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Przewodniczący Komisji i Rady Europejskiej, którzy uczestniczyli w wideoszczycie G7 poinformowali, że większość obywateli Unii i afgańskich współpracowników zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Powiązany Artykuł

shutterstock Afganistan ewakuacja 1200.jpg
Talibowie nie zgadzają się na przedłużenie ewakuacji z Afganistanu. "Muszą zakończyć się do 31 sierpnia"

Liderzy unijnych instytucji podkreślili, że konieczne jest zapewnienie sprawiedliwego i równego dostępu do lotniska wszystkim uprawnionym do ewakuacji.

Posłuchaj

Posłuchaj

Liderzy unijnych instytucji po wideoszczycie grupy G7. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

W sprawie migracji szef Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział rozmowy między innymi z Iranem i Pakistanem o przyjęciu uchodźców. - Nie chcemy tworzyć nowego rynku dla przemytników ludzi. Jesteśmy więc zdeterminowani, aby kontrolować przepływ migrantów i chronić zewnętrzne granice Unii - podkreślił.

REKLAMA

Czytaj także:

Zamrożenie środków

Powiązany Artykuł

forum Joe Biden 1200.jpg
Przedłużenie ewakuacji z Kabulu? Amerykańskie media: Biden musi zdecydować jeszcze dziś

Szefowa Komisji Europejskiej mówiła, że relokacja uchodźców będzie dobrowolna, a kraje, które zdecydują się ich przyjąć, otrzymają unijne wsparcie. Jeśli chodzi o pomoc humanitarną to w 7-letnim budżecie przeznaczono 1 mld euro dla Afganistanu. - Te pieniądze są zamrożone do czasu uzyskania gwarancji spełnienia określonych warunków - dodała szefowa Komisji Europejskiej. Chodzi między innymi o przestrzeganie praw człowieka, przede wszystkim kobiet, a także o skuteczną walkę z terroryzmem i korupcją.

Przedstawiciele unijnych instytucji pytani o przyszłą współpracę z talibami odpowiedzieli, że za wcześnie, aby o tym mówić. - Uznanie nowej władzy nie jest obecnie rozważane - powiedziała Ursula von der Leyen.

st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej