Rosja: polscy dyplomaci i naukowcy uczcili ofiary zbrodni katyńskiej

Dyplomaci z ambasady RP w Moskwie, polscy naukowcy pracujący w Rosji i przedstawiciele rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał uczcili w czwartek w Twerze i Miednoje pamięć ofiar zbrodni katyńskiej spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Uroczystości odbyły się w 21. rocznicę otwarcia tej nekropolii.

2021-09-02, 23:43

Rosja: polscy dyplomaci i naukowcy uczcili ofiary zbrodni katyńskiej

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje tworzy 25 zbiorowych mogił, w których spoczywają szczątki 6,3 tys. polskich jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie, w tym 5 tys. policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Oddziału II Sztabu Głównego WP i pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Powiązany Artykuł

Miednoje cmentarz pap 1200.jpg
Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje. Niemy świadek sowieckiego bestialstwa

- To jest jedno z tych ważnych miejsc, które po prostu musimy odwiedzać co roku. Nie wyobrażamy sobie, żeby tam nie jeździć - powiedział charge d'affaires ambasady RP Jacek Śladewski.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym odprawiona została msza w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Pamięć zamordowanych uczczono złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy. Następnie w rosyjskiej części Zespołu Memorialnego uczczono pamięć spoczywających tam obywateli ZSRR - ofiar represji politycznych okresu stalinizmu.

Czytaj także: 

Wcześniej w każdą rocznicę otwarcia cmentarza przyjeżdżały do Miednoje delegacje Policji i Straży Granicznej, ale teraz pandemia koronawirusa uniemożliwia wizyty. Członkowie delegacji ambasady RP reprezentowali więc: Wojsko Polskie, Policję, Straż Graniczną, Krajową Administrację Skarbową, Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 i Dom Polski. Ponadto na czwartkową uroczystość przyjechali naukowcy z Polski pracujący w Rosji, w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej. Stowarzyszenie Memoriał, zasłużoną rosyjską organizację badającą represje polityczne w ZSRR reprezentowali Aleksandr Gurjanow i Siergiej Głuszkow.

REKLAMA

Wiązanki złożone także w Twerze

Jak co roku, delegacja udała się również do Tweru, by złożyć kwiaty przed gmachem Uniwersytetu Medycznego. W budynku tym do lat 50. XX wieku mieściła się siedziba NKWD i wewnętrzne więzienie, gdzie dokonywano egzekucji, zarówno polskich jeńców, jak i sowieckich ofiar represji politycznych. Do 2020 roku przypominały o tym dwie tablice w języku polskim i rosyjskim. W zeszłym roku zostały one zdemontowane, a sąd w Twerze, mimo zabiegów Stowarzyszenia Memoriał, uznał demontaż za legalny.

Powiązany Artykuł

swianiewicz 1200 wiki pixabay.jpg
Stanisław Swianiewicz. Cudem ocalały świadek Katynia

Tak jak w poprzednim roku, władze Uniwersytetu Medycznego nie zezwoliły delegacji wejść na ten teren. Poprzednio uczelnia "tłumaczyła to pandemią, teraz - względami formalnymi, tym, że właśnie jest rozpoczęcie roku akademickiego, to nie jest właściwy czas" - wyjaśnił Jacek Śladewski. Dyplomata wyraził przekonanie, że "byłoby bardzo na miejscu, gdyby właśnie młodzież zobaczyła, że tu ktoś składa kwiaty i zainteresowała się, co tu kiedyś było i żeby wiedziała coś o tym miejscu". Polscy dyplomaci złożyli biało-czerwoną wiązankę kwiatów na ogrodzeniu obiektu.

Kwiaty złożono też pod pobliskim pomnikiem ofiar represji politycznych, który - jak podkreślił Jacek Śladewski - "ma wydźwięk zupełnie uniwersalny", bowiem upamiętnia wszystkie ofiary terroru politycznego.

Grupa dyplomatów udała się następnie do leżącego pod Ostaszkowem klasztoru na wyspie Stołobnyj - Pustelni Niłowo-Stołobieńskiej. Właśnie na terenie monasteru znajdował się obóz jeniecki, w którym więzieni byli obywatele II RP rozstrzelani w 1940 roku w Twerze i pochowani w Miednoje. Przypominają o tym tablice przy wejściu w języku polskim i rosyjskim. Szef polskiej delegacji podkreślił, że te tablice również są zagrożone demontażem. Trwa w tej sprawie postępowanie prawne, ale "obawiamy się podobnego scenariusza, jak w Twerze" - powiedział Śladewski.

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej