more_horiz
Wiadomości

Przemoc fizyczna, uszkodzenia mienia, obelgi. Podwoiła się liczba antysemickich ataków w Austrii

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 11:52
Jak informuje raport Izraelickiej Wspólnoty Religijnej w Wiedniu (IKG) liczba incydentów antysemickich w ostatnim półroczu w Austrii podwoiła się. Wpływ na to mają, jak tłumaczy tygodnik "Der Spiegel" pandemia koronawirusa i wydarzenia na Bliskim Wschodzie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nelson Antoine/Shutterstock

Liczba incydentów antysemickich w Austrii wzrosła ponad dwukrotnie, o czym informuje raport Izraelickiej Wspólnoty Religijnej w Wiedniu (IKG). W pierwszej połowie bieżącego roku zarejestrowano 562 incydenty antyżydowskie, w analogicznym okresie 2020 r. było takich przypadków 257 – podaje "Spiegel".

ZOBACZ TAKŻE
1200 frank-walter pap.jpg
"Żydzi są poniżani i brutalnie atakowani". Steinmeier o rosnącym antysemityzmie w Niemczech

"Od początku systematycznego rejestrowania incydentów antysemickich w Austrii, czyli od 20 lat, społeczność żydowska nigdy nie miała do czynienia z tak dużą liczbą zgłoszonych incydentów" – podkreśla gazeta wnioski z raportu. Tłem ataków słownych lub fizycznych, jak twierdzi IKG, była w dużej mierze pandemia koronawirusa i konflikt na Bliskim Wschodzie. "Głównie chodziło o raniące obelgi. Doszło również do 58 uszkodzeń mienia, w tym antysemickich napisów i graffiti. Zarejestrowano również 11 gróźb i 8 poważnych ataków fizycznych" – wylicza raport.

Za większość incydentów odpowiadają sprawcy o przekonaniach prawicowych, w 71 przypadkach byli to sprawcy wyznania muzułmańskiego. W 100 przypadkach zakłada się, że "sprawcy byli motywowani politycznie przez lewicę". Co czwarty zgłoszony incydent nie został jednoznacznie sklasyfikowany – informuje "Spiegel" na podstawie raportu i podsumowuje: "Jak we wszystkich innych społecznościach żydowskich na świecie, ogromna liczba ataków o podłożu antysemickim pozostaje niezgłoszona. Ich skali można się tylko domyślać".

Czytaj także:

Problemy także w Niemczech

Austria to nie jedyny kraj UE, który ma poważny problem ze wzrostem antysemityzmu. Podobna sytuacja jest w Niemczech. W tym tygodniu widoczny wzrost ataków antysemickich na terenie Niemiec skrytykował prezydent Frank-Walter Steinmeier. "Bardzo chciałbym móc powiedzieć, że atak w Halle zmienił sytuację" – napisał Steinmeier w liście przesłanym z okazji żydowskiego święta Nowego Roku Rosz ha-Szana. "Ale rzeczywistość jest taka, że Żydzi w Niemczech nadal są wyśmiewani, poniżani i brutalnie atakowani".

W Niemczech rok 2021 jest obchodzony pod hasłem "1700 lat żydowskiego życia w Niemczech". Ale sytuacja Żydów w Niemczech jest coraz trudniejsza. Policja odnotowała bowiem w 2020 r. więcej ataków antysemickich niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2001 roku. 2275 przestępstw w 2020 roku to średnio sześć antysemickich przestępstw dziennie.

Wzrost niemieckiego antysemityzmu niepokoi m.in. USA. "Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone ciągłymi incydentami na tle antysemickim" – odpowiedział w marcu 2021 roku Departamentu Stanu USA na pytanie PAP o komentarz do wzrostu przestępstw przeciwko Żydom jakie odnotowano w 2020 roku w Niemczech.

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem