Media: rosyjscy najemnicy z grupy Wagnera prowadzą negocjacje z władzami w Mali
Rosyjscy najemnicy z prywatnej firmy Grupa Wagnera będą wkrótce aktywni w Mali, ponieważ władze tego kraju są bliskie zawarcia porozumienia z Rosjanami – donoszą francuskie media oraz agencja Reuters.
2021-09-15, 02:26
Władze w Mali negocjują z grupą Wagnera wysłanie do tego kraju znaczących sił militarnych, a negocjacje są "bliskie zakończenia" – podaje Reuters, powołując się na źródła wojskowe i dyplomatyczne.
Grupa Wagnera jest już obecna w Afryce, zwłaszcza w Libii i Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i Mozambiku, gdzie jej nadużycia zostały udokumentowane przez dziennikarzy m.in. RFI, oraz organizacje praw człowieka.
Powiązany Artykuł
Zamach stanu w Gwinei. W tle narastające problemy gospodarcze
Negocjowane porozumienie oznaczałoby wysłanie do Mali kilkuset, a nawet tysiąca rosyjskich najemników – podaje Reuters.
Grupa Wagnera otrzymuje miesięcznie sześć miliardów franków CFA (ponad dziewięć milionów euro) na szkolenie żołnierzy malijskich i zapewnianie ochrony niektórym przywódcom - informują media.
Ministerstwo potwierdza
Malijski resort obrony, po zapytaniu z agencji AFP, przyznał się do rozmów z rosyjską firmą.
"Mali zamierza teraz zdywersyfikować swoje stosunki w perspektywie średnioterminowej, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju. Nie podpisaliśmy niczego z Wagnerem, ale rozmawiamy ze wszystkimi" – poinformowano.
"Nie wiemy o podpisaniu kontraktu między Mali a Grupą Wagnera" i "nie działaliśmy jako pośrednik" - skomentowało z kolei rosyjskie źródło dyplomatyczne w Bamako, podkreślając, że "podobnie jak Francja i inne kraje martwimy się o bezpieczeństwo regionu".
REKLAMA
Szkolenia w Rosji
Powiązany Artykuł
Burkina Faso: wzrósł bilans ofiar ataku terrorystycznego. Dżihadyści zabili kilkadziesiąt osób
Minister obrony Mali płk. Sadio Camara odwiedził niedawno Moskwę. Nie jest to jego pierwsza misja w tym kraju, który dobrze zna, ponieważ, podobnie jak płk. Assimi Goita, prezydent okresu przejściowego, jak również płk. Malicka Diawa, przewodniczącego Krajowej Rady, odbyli szkolenia w Rosji.
W sierpniu 2020 r. wojskowa junta dokonała zamachu stanu w Mali, obalając prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę.
Wycofanie francuskich sił
Paryż próbuje odwieść władze malijskie od zawarcia umowy z Grupą Wagnera – podają media. Specjalny wysłannik Francji do Sahelu, Christophe Bigot, został również przyjęty w Moskwie na początku września, aby omówić tę sprawę - podało źródło dyplomatyczne.
Francja ogłosiła w czerwcu br. stopniowe wycofywanie się sił wojskowych z tego kraju i zakończenia operacji Barkhane.
Grupa Wagnera, z którą Moskwa zaprzecza posiadanie jakichkolwiek powiązań, świadczy usługi konserwacji sprzętu wojskowego, ochrony i szkolenia i podejrzewana jest o przynależność do biznesmena Jewgienija Prigżina, utrzymującego bliskie relacje z Kremlem.
fc
REKLAMA