more_horiz
Wiadomości

Anna Fotyga: nie pozwolimy na uruchomienie Nord Stream 2 bez zgodności z unijnym prawem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 10:07
W rozmowie z korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką deputowana zwróciła uwagę na działania Gazpromu, który próbuje wymusić na Brukseli zgodę na uruchomienie rurociągu, wstrzymując dostawy gazu do Europy i windując ceny surowca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Maximillian cabinet

Europoseł Anna Fotyga podkreśliła, że trzeba alarmować już teraz w obliczu pustych magazynów gazu.

gaz gazociąg rura 1200.jpg
Polityczny wzrost cen gazu? Kurtyka: to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

- Żeby nie doszło do takiej sytuacji, kiedy rządzący państw Unii Europejskiej stwierdzą, że mniejszym złem jest dopuszczenie na rynek tego typu podmiotu. Nie pozwolimy, będziemy robić wszystko, żeby tak się nie stało. Ale sądzę, że to jest celowe działanie Federacji Rosyjskiej i tak właśnie jest prowadzona gra. Powinna Unia Europejska czym prędzej pomyśleć o sankcjach za tego typu działania - powiedziała była szefowa polskiej dyplomacji.

Posłuchaj
00:32 fotyga.mp3 Anna Fotyga o presji ws. uruchomienia Nord Stream 2 (IAR)

 

Budowa Nord Stream 2 już się zakończyła, ale by popłynął nim gaz, konieczna jest jeszcze certyfikacja. Zgodę musi dać niemiecki regulator, a potem zatwierdzić ją powinna Komisja Europejska. Cała procedura może trwać miesiącami, tymczasem Gazprom planuje uruchomienie rurociągu 1 października.

Czytaj również:

Rosyjski monopolista chce mieć Nord Stream 2 na wyłączność, ale nie pozwalają na to unijne regulacje, które oprócz rozdziału właścicielskiego, przejrzystych taryf nakazują też udostępnienie rurociągu innym firmom.

fc

Zobacz także

Zobacz także