Więzieni w Chinach Kanadyjczycy wracają do kraju. "Przeszli przez niewiarygodnie trudną próbę"
Dwaj Kanadyjczycy, Michael Spavor i Michael Kovrig, więzieni w Chinach od grudnia 2018 r., wracają do kraju – poinformował w piątek wieczorem czasu miejscowego premier Kanady Justin Trudeau.
2021-09-25, 05:01
- Ci dwaj ludzie przeszli przez niewiarygodnie trudną próbę. Przez minionych ponad tysiąc dni wykazali siłę, wytrzymałość, odporność i klasę - powiedział Trudeau, cytowany w kanadyjskich mediach. Dodał, że Spavor i Kovrig wylecieli z Chin samolotem o godz. 19.30 kanadyjskiego czasu wschodniego (godz. 1 w nocy czasu polskiego) i wracają w towarzystwie ambasadora Kanady w Pekinie Dominica Bartona.
Powiązany Artykuł
Kanada: wiceprezes Huawei odleciała do Chin. Przez trzy lata przebywała w areszcie domowym
Spavor i Kovrig zostali aresztowani w Chinach 10 grudnia 2018 r., 9 dni po tym jak w Kanadzie zatrzymano na wniosek USA wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei Meng Wanzhou. Na początku sierpnia br. Spavor został skazany za rzekome szpiegostwo na 11 lat więzienia i deportację. Proces Kovriga, którego także oskarżono o szpiegostwo, zakończył się w marcu br., ale od tego czasu nie wydano wyroku.
- Kara śmierci dla Kanadyjczyka przemycającego narkotyki. Chiński sąd odrzucił apelację
- 11 lat więzienia za szpiegostwo. Chiński sąd wymierzył karę Kanadyjczykowi
Wiceprezes Huawei wraca do Chin
W piątek po południu czasu miejscowego sąd w Vancouver prowadzący postępowanie ekstradycyjne wiceprezes Huawei zakończył w piątek to postępowanie na wniosek USA. Kilka godzin wcześniej w piątek sąd w Nowym Jorku zatwierdził warunkowe zawieszenie postępowania o oszustwo, które było podstawą wniosku ekstradycyjnego Meng w Kanadzie. Porozumienie zawarte w piątek obowiązuje przez cztery lata licząc od daty zatrzymania Meng i kończy się 1 grudnia 2022 r. Warunkowe zawieszenie postępowania stwierdza, że jeśli Meng wypełni nałożone na nią zobowiązania, rząd USA nie będzie podtrzymywał zarzutów, w razie naruszenia warunków porozumienia postępowanie może zostać wznowione.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ruszył proces ws. szpiegostwa na rzecz Chin. Wśród oskarżonych b. dyrektor polskiego oddziału Huawei
Jak informowały kanadyjskie media, Meng odleciała z lotniska w Vancouver do Chin w podobnej porze jak Spavor i Kovrig odlecieli z Chin do Kanady.
Meng została zatrzymana przez kanadyjskie władze na początku grudnia 2018 r., na wniosek USA i przebywała pod nadzorem elektronicznym w areszcie domowym w swojej rezydencji w Vancouver. Amerykańscy prokuratorzy stawiali jej zarzuty oszustw m.in. dotyczących wprowadzenia w błąd banku HSBC, który z tego powodu mógł naruszyć amerykańskie sankcje nałożone na Iran.
Rząd w Pekinie twierdził przez minione prawie trzy lata, że sprawy Kovriga i Spavora oraz Meng nie są powiązane.
jbt
REKLAMA
REKLAMA