Rośnie zagrożenie terrorystyczne w Pakistanie. Ma to związek z przejęciem władzy przez talibów w Afganistanie
Liczba ataków terrorystycznych w Pakistanie w sierpniu br. była najwyższa od lutego 2017 r. Według ekspertów wzrastająca niestabilność w regionie wiąże się z przejęciem władzy w sąsiednim Afganistanie przez talibów - informuje agencja Bloomberga.
2021-09-28, 10:04
W sierpniu w Pakistanie doszło do 35 zamachów terrorystycznych, w których zginęło 52 osób, aktywność terrorystów była najwyższa od lutego 2017 r. - podaje portal South Asia Terrorism. Większość z tych ataków przypisywana jest zwalczanej przez rząd w Islamabadzie organizacji pakistańskich talibów Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP).
Powiązany Artykuł
Afganistan wróci do obcinania rąk i egzekucji. "To niezbędne dla bezpieczeństwa"
Większa aktywność
Przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów w połowie sierpnia ośmieliło TTP do większej aktywności - ocenia Umar Karim z londyńskiego Royal United Services Institute. Dodaje, że grupy terrorystyczne w Pakistanie zwiększały swoją siłę jeszcze przed przejęciem władzy w Afganistanie, ale zmiany w tym kraju tylko przyspieszyły ten proces.
- Kryzys w Afganistanie. Pakistan apeluje o "innowacyjne" podejście do talibów i chce ich motywować... pomocą finansową
- Szef dyplomacji Chin: sankcje lub restrykcje wobec Afganistanu muszą się skończyć jak najszybciej
Nasilenie działań organizacji terrorystycznych w Pakistanie wzbudza obawy rządu w Islamabadzie o bezpieczeństwo prowadzonych w tym kraju inwestycji, w tym budowy dróg i elektrowni w ramach finansowanej przez Chiny Inicjatywy Pasa i Szlaku - zauważa Bloomberg. Dodaje, że pakistański rząd znajduje się pod naciskiem żądających większego bezpieczeństwa władz Chin. W lipcu w jednym z zamachów terrorystycznych w Pakistanie zginęło 12 robotników, w tym 9 obywateli ChRL.
Talibowie po przejęciu władzy w Afganistanie wypuścili z więzień wielu terrorystów, w tym osoby poszukiwane w Pakistanie. Chociaż Taliban zapewniał, że pod jego rządami Afganistan nie będzie bezpiecznym schronieniem dla terrorystów, na razie nic nie wskazuje na to, by wywiązywał się z tej obietnicy - podkreśla Bloomberg.
REKLAMA
dz
REKLAMA