more_horiz
Wiadomości

Coraz młodsze osoby są ofiarami wykorzystywania seksualnego. Raport Federalnego Urzędu Kryminalnego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 07:25
W 2020 roku przeprowadzono 465 postępowań dotyczących m.in. przymusowej prostytucji. Najwięcej śledztw dotyczyło wykorzystywania seksualnego - podał niemiecki Federalny Urząd Kryminalny. 
Jak ustalili śledczy, ofiarami nadużyć seksualnych padło 13 dzieci
Jak ustalili śledczy, ofiarami nadużyć seksualnych padło 13 dzieciFoto: Shutterstock/HTWE

We wtorek Federalny Urząd Kryminalny (BKA) w Wiesbaden opublikował "Federalny raport o sytuacji w zakresie handlu ludźmi i ich wykorzystywania". Jak wynika z dokumentu, w 2020 roku, w Niemczech, zakończono 465 postępowań dotyczących m.in. przymusowej prostytucji, wykorzystywania seksualnego, a także przymusowych małżeństw. W porównaniu z rokiem 2019 jest to wzrost o 22,7 procent.

rkelly epa09492089 1200.jpg
Handel ludźmi, seks z nieletnimi, zorganizowana grupa przestępcza. R. Kelly uznany za winnego

Najwięcej śledztw dotyczyło wykorzystywania seksualnego

Podobnie jak we wcześniejszych latach, najwięcej śledztw dotyczyło wykorzystywania seksualnego. W 2020 roku zostało złożonych 291 takich przypadków. Dotyczą one sutenerstwa i przymusowej prostytucji. Choć liczba tych przypadków maleje, Federalny Urząd Kryminalny zwróci uwagę, że "wiek ofiar stale się obniża".

Czytaj także:

W 2019 roku prowadzono 178 śledztw przeciwko nastawionemu na zysk wykorzystywaniu seksualnemu. Wykryto wówczas, że do nielegalnego procederu zmuszano 251 nieletnich osób (to wzrost o 62 proc. w porównaniu do roku 2018). Najwięcej - bo 204 młodych ludzi - było w wieku między 14 a 17 rokiem życia. 42 osoby miały poniżej 14 lat. W przypadku 5 ofiar śledczym nie udało się ustalić dokładnie ich wieku.

Kim są ofiary wykorzystywania seksualnego?

Z raportu BKA wynika, że ofiarami tego typu przestępstwa są kobiety z krajów Europy Wschodniej. Jak wynika z raportu, z powodu pandemii koronawirusa, a co za tym idzie wprowadzenie przymusowego lockdownu, prostytucja i sutenerstwo przyjęło formę odwiedzin w hotelach czy w prywatnych mieszkaniach.

Prowadzono także dochodzenia w sprawie oferowania dziecka do świadczenia przez nie usług seksualnych, pornografii dziecięcej i pośrednictwa w świadczeniu przez nieletnich usług seksualnych.

pixabay lgbt homoseksualizm 1200.jpg
Przedszkolaki słuchaczami politycznego wiecu z agitacją LGBT. Kropiwnicki: uświadamiać wszystkich od najmłodszego

Kontakt przez internet i trend "spotkanie za kieszonkowe"

Co piąta ofiara nawiązała kontakt ze swoim oprawcom przez internet. Według Federalnego Urzędu Kryminalnego ma to związek z pandemią, ponieważ w tym czasie młodzi ludzie więcej czasu spędzają przed komputerem.

Popularnym stał się trend oferowania przez nieletnich usług seksualnych  w ramach tzw. "spotkań za kieszonkowe".

Inne rodzaje handlu ludźmi
Do handlu ludźmi zalicza się nie tylko usługi seksualne i przymusową prostytucję, ale także  zmuszanie ludzi do żebrania oraz wykorzystywanie ich w miejscu pracy.
Dane raportu BKA

Dane podane w raporcie BKA  opierają się na przekazanych przez landowe urzędy kryminalne, policję i służbę celną.

bf/dw.com

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem