more_horiz
Wiadomości

Protestowali przeciwko Łukaszence. Na Białorusi jest już ponad 700 więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:00
Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali za więźniów politycznych 11 osób, które w ostatnich dniach trafiły do aresztów. Tym samym na Białorusi jest już 702 więźniów politycznych.
Jeden z protestów na Białorusi. Zdjęcie ilustracyjne
Jeden z protestów na Białorusi. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bordovski Yauheni/Shutterstock

Nowi więźniowie polityczni mają należeć do organizacji "Ruch robotniczy", uznanej przez władze za ekstremistyczną. To pracownicy dużych fabryk - zakładów azotowych z Grodna, huty metali ze Żłobina, rafinerii z Nowopołocka i białoruskich kolei państwowych. Byli zaangażowani w działalność strajkową. Rozgłośnia "Euroradio" informuje, że większość z nich jest podejrzana o "zdradę ojczyzny", a pozostali - o "spiskowanie w celu przejęcie władzy".

Nawalny free shutterstock 1200.jpg
Rosja wszczęła nowe postępowanie ws. Nawalnego. Zarzuca mu się założenie organizacji ekstremistycznej

Na Białorusi osoby określane jako więźniowie polityczni to przeważnie ludzie związani z protestami po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, uznanych przez opozycję za sfałszowane.

Czytaj także:

Wśród więźniów politycznych przetrzymywanych w białoruskich aresztach i koloniach karnych są również Polacy. To Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze oraz grodzieński dziennikarz Andrzej Poczobut i muzyk Igor Bancer.

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem