"Wykorzystuje migrantów do szantażowania Europy". Cichanouska o reżimie Łukaszenki
Przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że rząd w Mińsku wykorzystuje migrantów do szantażowania państw europejskich. W wywiadzie, udzielonym kanałowi informacyjnemu Euronews, Swiatłana Cichanouska wyjaśniła, że to białoruskie KGB sprowadza migrantów na zachodnie granice Białorusi.
2021-10-02, 17:45
- Te grupy ludzi docierają do granicy z funkcjonariuszami KGB. Migranci są śledzeni przez ludzi reżimu. To są zorganizowane grupy - powiedziała Swiatłana Cichanouska.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Białoruś: zatrzymano dziennikarza, który pisał o akcji KGB w Mińsku
Przywódczyni białoruskiej opozycji przyznała, że "dla Europy to ogromny problem, co zrobić z tymi ludźmi, ponieważ migranci są także zakładnikami tego systemu. - Oni nie są winni tego, że stali się ofiarami białoruskiego reżimu - powiedziała polityk. Podkreśliła, że Europa nie powinna pozwolić na szantażowanie jej za pomocą migrantów.
"Działania zdesperowanego reżimu"
Komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała wczoraj, że napływ migrantów z Białorusi jest "agresją ze strony Aleksandra Łukaszenki, by zdestabilizować sytuację w Unii". - To są działania zdesperowanego reżimu, który jest niebezpieczny - powiedziała unijna komisarz Polskiemu Radiu.
Referendum konstytucyjne
Według zapowiedzi przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki nie później niż w lutym przyszłego roku w kraju ma się odbyć referendum konstytucyjne, które ma m.in. powołać nowe ciało zarządzające o nazwie Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy (WNS). Według części niezależnych ekspertów Łukaszenka po odejściu z urzędu zająłby inne stworzone dla niego i pozwalające zachować decydujący wpływ na politykę stanowisko, np. przewodniczącego nowego organu zarządzającego.
REKLAMA
Białoruska opozycja zapowiedziała, że nie uzna wyników tego głosowania.
- "W areszcie jest wiele wolnych miejsc". Łukaszenka grozi Białorusinom
- Tak imigranci grają na emocjach i wywierają presję. Oficer Straży Granicznej wyjaśnia ich taktykę
- Żaryn: w chwili kryzysu Polacy mogą liczyć na policję, Straż Graniczną i Wojsko Polskie
- Wszyscy w Białorusi wiedzą, że to referendum jest jak sypanie piaskiem w oczy Europie, jak sygnał "patrzcie, robię coś na rzecz demokratyzacji". Wydaje mi się, że ludzie będą tak wystraszeni przemocą, że nikt w ogóle nie wyjdzie głosować - przewidywała Swiatłana Cichanouska.
Wzrost liczby nielegalnych prób przekroczenia granicy
Od wiosny na granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską zanotowano gwałtowny wzrost liczby prób jej nielegalnego przekroczenia przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Unia Europejska i państwa członkowskie uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Mińsk odrzuca oskarżenia o wywołanie kryzysu migracyjnego.
REKLAMA
nt
REKLAMA