X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kanaryjski wulkan w fazie największej erupcji. Wyrzuca okruchy na 800 m

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 12:45
Jak podał hiszpański Krajowy Instytut Geograficzny (ING), aktywny od 19 września wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma wszedł w najbardziej eksplozywną fazę. Odnotowano, że wydostające się z krateru okruchy wulkaniczne wyrzucane są na wysokość do 800 m.
Erupcja wulkanu Cumbre Vieja weszła w najwyższą fazę; zdjęcie ilustracyjne
Erupcja wulkanu Cumbre Vieja weszła w najwyższą fazę; zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/CARLOS DE SAA

Jak poinformował Itahiza Dominguez z Wydziału Sejsmologii ING, wejściu wulkanu w fazę największej erupcji towarzyszy zmiana tekstury lawy, która stała się bardziej kleista.

Według hiszpańskiego instytutu badawczego nasilona podczas ostatniej doby liczba wyrzucanych z krateru okruchów wulkanicznych oraz innych materiałów piroklastycznych zmieniła też wygląd krateru.

Rosnąca liczba wstrząsów

Cumbre Vieja PAP 1200.jpg
Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Zagrożenie czy atrakcja turystyczna?

Od północy w rejonie Cumbre Vieja zarejestrowano też ponad 30 trzęsień ziemi, z których najsilniejsze miało siłę 3,9 stopnia.

W poniedziałek na La Palmie sejsmolodzy potwierdzili ponad 100 wstrząsów, zaznaczając, że ich rosnąca liczba ma związek ze wzrostem aktywności Cumbre Vieja.

Czytaj także:

Tymczasem portugalskie służby potwierdziły, że w niedzielę i poniedziałek zanotowano na atlantyckim archipelagu Azorów podwyższoną ilość dwutlenku siarki w powietrzu, związaną z nadejściem dymu wulkanicznego z La Palmy. We wtorek rano gazy i pyły emitowane przez Cumbre Vieja dotarły z kolei nad Karaiby.

st