80. rocznica zbrodni w Babim Jarze. Polska delegacja uczestniczy w uroczystościach na Ukrainie

2021-10-06, 17:18

80. rocznica zbrodni w Babim Jarze. Polska delegacja uczestniczy w uroczystościach na Ukrainie
Pomnik wymordowanych przez hitlerowców w Babim Jarze. Foto: PAP/EPA /SERGEY DOLZHENKO

W ukraińskiej stolicy odbywają się uroczystości 80. rocznicy niemieckiej zbrodni popełnionej na Żydach w Babim Jarze. W obchodach, oprócz ukraińskich władz biorą udział prezydenci Izraela i Niemiec. Kijów odwiedziła też polska delegacja.

Rząd RP reprezentuje m. in. wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin. Jak podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, tragedia Żydów w Babim Jarze dotknęła również obywateli Rzeczpospolitej. Jarosław Sellin zaznaczył, że wśród ofiar byli też Żydzi, którzy w 1939 roku uciekli z ziem polskich na wschód. Wiceminister kultury dodał, że zbrodnia w Babim Jarze była pierwszym tak masowym mordem dokonanym przez Niemców.

Posłuchaj

Jarosław Sellin o tragicznych wydarzeniach w Babim Jarze na Ukrainie (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Zełenski Babi Jar 1200 PAP.jpg
Ukraińcy czczą pamięć zamordowanych w Babim Jarze. Zełenski: to miejsce niesie za sobą straszne wspomnienia

W obchodach bierze też udział prezydencki minister Wojciech Kolarski. Jak podkreślił, przyjechał w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości ważne dla pamięci na Ukrainie. Wojciech Kolarski dodał, że upamiętnienie ofiar hitlerowskiej zbrodni to obowiązek także Polaków. Jak podkreślił, musimy pamiętać o tych, którzy na ziemiach Rzeczpospolitej żyli przez setki lat, czyli o społeczności żydowskiej, która współtworzyła historię Polski, a która została zgładzona przez Niemców. W skład polskiej delegacji wchodzi też marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Posłuchaj

Wojciech Kolarski: naszym obowiązkiem jest pamięć (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Mord 34 tysięcy osób 

W kijowskim Babim Jarze jesienią 1941 roku, w ciągu dwóch dni Niemcy, zamordowali 34 tysiące Żydów. Sprowadzano ich do wąwozu i tam rozstrzeliwano. Przez okres całej okupacji w Babim Jarze życie straciło od 100 do 150 tysięcy osób - głównie Żydów, ale tez przedstawicieli innych narodowości.

Dziś wieczorem w kompleksie memorialnym w Babim Jarze prezydent Ukrainy razem z prezydentami Izraela Chaimem Herzogiem i Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem wezmą udział w obchodach rocznicy zbrodni.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej