"Podstawowym źródłem energii powinien być atom". Apel 10 krajów UE

2021-10-11, 20:12

"Podstawowym źródłem energii powinien być atom". Apel 10 krajów UE
Elektrownia atomowa. Foto: Shutterstock.com/Kletr

Przedstawiciele rządów 10 państw Unii Europejskiej we wspólnie opublikowanej Białej Karcie wyrażają przekonanie, że energetyka jądrowa ma kluczowe znaczenie dla polityki klimatycznej Wspólnoty i budowania gospodarki niskoemisyjnej.

Sygnatariusze dokumentu - ministrowie gospodarki, finansów, a także szefowie resortów odpowiedzialnych za energetykę oraz klimat i środowisko kilku państw unijnych - wskazują, że odnawialne źródła energii, choć odgrywają ważną rolę w naszej transformacji energetycznej, nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości niskoemisyjnej energii, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na nią.

Powiązany Artykuł

elektrownia gazowa free shutt 1200 .jpg
Gwałtowne wzrosty cen energii. Unia Europejska szuka rozwiązania kryzysu

Przekonują, że w gospodarkach niskoemisyjnych podstawowym źródłem energii powinien być atom. Zwracają uwagę, że energetyka jądrowa opiera się na technologiach przyjaznych dla klimatu i tworzy energię czystą, a także bezpieczną. Postulują, by do końca tego roku energetykę jądrową wpisać na listę niskoemisyjnych technologii produkcji energii.

"Szansa dalszego rozwoju"

Przedstawiciele rządów przypominają, że Europa ma ponad 60-letnie doświadczenie w energetyce jądrowej i produkcji energii z atomu, która bazuje na najwyższych światowych standardach bezpieczeństwa. Wskazują, że energia ta stanowi już teraz "prawie połowę europejskiej produkcji bezemisyjnej energii elektrycznej", a także, że w 14 państwach członkowskich działa 126 reaktorów jądrowych.

Czytaj także:

Ministrowie podpisani pod dokumentem podkreślają, że energetyka jądrowa jest zarazem efektywna. Jak piszą, daje ona Europejczykom "szansę dalszego rozwoju przemysłu o wysokiej wartości dodanej i zagwarantowania naszej niezależności energetycznej".

Wzrost cen energii

Sygnatariusze dokumentu podkreślają, że postawienie na energetykę jądrową pozwoliłoby uniezależnić produkcję energii elektrycznej od surowców i dostaw z krajów trzecich. "Energia jądrowa, która jest niedrogim, stabilnym i niezależnym źródłem energii, pozwoliłaby chronić europejskich konsumentów przed wahaniami cen, jak to się dzieje obecnie z gazem" czytamy w dokumencie.

Powiązany Artykuł

akademik czerski nord stream 2 free shutt 1200 .jpg
Tomasz Stępień: wysokie ceny gazu utrzymają się dotąd, dopóki będzie trwała zależność od jednego dostawcy

"Wzrost cen energii pokazuje również, jak ważne jest bardzo szybkie zmniejszenie naszej zależności energetycznej od obcych krajów" - podkreślają jego autorzy, przewidując, że napięcia podażowe "będą coraz częstsze".

"Nie mamy innego wyjścia, jak zdywersyfikować nasze źródła dostaw, jednocześnie uważając, aby nie zwiększać naszej zależności od importu energii spoza Europy" - piszą. "Potrzebujemy energii jądrowej, aby wygrać bitwę klimatyczną" - dodają sygnatariusze Białej Karty.

Dokument został opublikowany między innymi na portalu belgijskiej gazety "Le Soir". Ze strony polskiej podpisali go Tadeusz Kościński - minister finansów, funduszy i polityki regionalnej oraz Michał Kurtyka - minister klimatu i środowiska.

ng

Polecane

Wróć do strony głównej