Unijna Rada i Parlament Europejski przepytywane przez sędziów TSUE. Chodzi o mechanizm warunkowości
Prawnicy unijnej Rady i Parlamentu Europejskiego przepytywani przez sędziów Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie mechanizmu warunkowości. Od godz. 9 trwa drugi dzień rozprawy dotyczącej skargi Polski i Węgier na przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością.
2021-10-12, 11:27
Powiązany Artykuł
Drugi dzień rozprawy ws. skargi Polski na mechanizm warunkowości. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów
Pierwsza godzina rozprawy upłynęła na pytaniach sędziego sprawozdawcy i prezesa unijnego Trybunału Sprawiedliwości do prawników Europarlamentu i Unijnej Rady o właściwą podstawę prawną dla mechanizmu warunkowości.
Dopytywali, czy nie zostały ominięte odpowiednie podstawy prawne, by ukryć rzeczywisty cel, i o to, czy jest nim ochrona praworządności czy unijnego budżetu. Pytania dotyczyły konkretnego zdefiniowania, kiedy i na jakich warunkach uruchamiany byłby mechanizm, czy chodzi tylko o oszustwa, czy też jest to pojęcie szersze.
Posłuchaj
Prawnicy Europarlamentu i Unijnej Rady odpowiadali, że dopiero w praktyce okaże się, jak można zdefiniować związek praworządności z ochroną budżetu i jak ocenić naruszenie praworządności. Ale przyznawali, że chodzi o szersze zastosowanie niż tylko zapobieganie i zwalczanie oszustw.
Prawnicy zastrzegali, że każda decyzja o cofnięciu pieniędzy będzie przedmiotem kontroli sądowej. W przypadku szerokich pojęć ma to zapobiegać dyskrecjonalnemu charakterowi działań.
REKLAMA
- "Absolutny brak podstawy prawnej". Beata Kempa zaapelowała o poszanowanie praw państw unijnych
- "Broni się praworządności, gwałcąc demokrację". Saryusz-Wolski o działaniach KE względem Polski
W poniedziałek na zbyt szerokie pojęcie, brak skonkretyzowanych zasad i uznaniowość mechanizmu, co daje szerokie pole do interpretacji, zwracali uwagę pełnomocnicy Polski i Węgier.
Warszawa i Budapeszt zaskarżyły rozporządzenie, wskazując także na brak odpowiedniej podstawy prawnej i naruszenie unijnych traktatów.
REKLAMA
IAR/ jb
REKLAMA