more_horiz
Wiadomości

Premier zacytował orzeczenia sądów z Niemiec i Francji. "Widzę na państwa twarzach poruszenie"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:15
W europarlamencie trwa debata o praworządności w Polsce, którą zorganizowano w reakcji na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości konstytucji nad prawem unijnym. Premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia zacytował wyroki sądów innych państw, które uznały, że prawo krajowe jest nadrzędne wobec prawa unijnego. 
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK / POOL

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu trwa debata o praworządności w Polsce. Dyskusja to reakcja na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kwestionuje on działanie organów unijnych poza kompetencjami przekazanymi Wspólnocie przez Polskę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
twitter premier free PE 1200.jpg
Premier w PE: jeżeli chcecie z Europy tworzyć beznarodowościowe superpaństwo, najpierw uzyskajcie zgodę wszystkich

Podczas swojego przemówienia premier przytoczył wyroki sądów, które uznały, że prawo krajowe jest nadrzędne wobec prawa unijnego. Na koniec wskazał, że nie są to fragmenty polskiego orzeczenia. - Te decyzje dotyczą francuskiej Rady Konstytucyjnej, duńskiego Sądu Najwyższego i niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił. Mateusz Morawiecki zaznaczył także, że "nie można milczeć, gdy nasz kraj jest atakowany w sposób niesprawiedliwy". 

Czytaj także:

- W krajowym porządku prawnym prymat prawa Unii nie ma zastosowania do przepisów konstytucji. To konstytucja usytuowana jest na szczycie wewnętrznego systemu prawnego. Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego nie może podważać w krajowym porządku prawnym najwyższej mocy konstytucji - cytował premier. - Trybunał Konstytucyjny może określić, czy działania instytucji Unii naruszają zasadę przyznania, gdy instytucje przekroczyły zakres swoich kompetencji. Konstytucja zakazuje przekazywania kompetencji w takim zakresie, który oznaczałby, że państwo nie może być uznawane za kraj suwerenny - kontynuował. 

- Widzę na państwa twarzach poruszenie - zaważył szef rządu. - Rozumiem, że państwo się z tym częściowo nie zgadzają, ale nie rozumiem dlaczego - mówił i wskazał, że cytowane fragmenty dotyczą decyzji francuskiej Rady Konstytucyjnej, duńskiego Sądu Najwyższego, niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. - Pominąłem cytat z włoskiego i hiszpańskiego sądu, a cytaty z polskiego Trybunału dotyczą roku 2005 i 2010, a więc już po tym, gdy Polska została członkiem Unii Europejskiej. Ta doktryna, której dziś bronimy, jest udokumentowana od lat - tłumaczył Mateusz Morawiecki. 

Premier odwołał się również do słów prezesa TK Marka Safjana, który obecnie jest sędzią TSUE. - Na gruncie obowiązującej konstytucji nie ma podstaw dla tezy o nadrzędności prawa wspólnotowego w stosunku do całości porządku krajowego łącznie z normami konstytucyjnymi. Zgodnie z brzmieniem samej konstytucji, jest ona najwyższym prawem RP - przypomniał. 

PAP/IAR/tvp.info

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem