Premier zacytował orzeczenia sądów z Niemiec i Francji. "Widzę na państwa twarzach poruszenie"

W europarlamencie trwa debata o praworządności w Polsce, którą zorganizowano w reakcji na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości konstytucji nad prawem unijnym. Premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia zacytował wyroki sądów innych państw, które uznały, że prawo krajowe jest nadrzędne wobec prawa unijnego. 

2021-10-19, 12:15

Premier zacytował orzeczenia sądów z Niemiec i Francji. "Widzę na państwa twarzach poruszenie"

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu trwa debata o praworządności w Polsce. Dyskusja to reakcja na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Kwestionuje on działanie organów unijnych poza kompetencjami przekazanymi Wspólnocie przez Polskę.

Powiązany Artykuł

twitter premier free PE 1200.jpg
Premier w PE: jeżeli chcecie z Europy tworzyć beznarodowościowe superpaństwo, najpierw uzyskajcie zgodę wszystkich

Podczas swojego przemówienia premier przytoczył wyroki sądów, które uznały, że prawo krajowe jest nadrzędne wobec prawa unijnego. Na koniec wskazał, że nie są to fragmenty polskiego orzeczenia. - Te decyzje dotyczą francuskiej Rady Konstytucyjnej, duńskiego Sądu Najwyższego i niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił. Mateusz Morawiecki zaznaczył także, że "nie można milczeć, gdy nasz kraj jest atakowany w sposób niesprawiedliwy". 

Czytaj także:

- W krajowym porządku prawnym prymat prawa Unii nie ma zastosowania do przepisów konstytucji. To konstytucja usytuowana jest na szczycie wewnętrznego systemu prawnego. Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego nie może podważać w krajowym porządku prawnym najwyższej mocy konstytucji - cytował premier. - Trybunał Konstytucyjny może określić, czy działania instytucji Unii naruszają zasadę przyznania, gdy instytucje przekroczyły zakres swoich kompetencji. Konstytucja zakazuje przekazywania kompetencji w takim zakresie, który oznaczałby, że państwo nie może być uznawane za kraj suwerenny - kontynuował. 

- Widzę na państwa twarzach poruszenie - zaważył szef rządu. - Rozumiem, że państwo się z tym częściowo nie zgadzają, ale nie rozumiem dlaczego - mówił i wskazał, że cytowane fragmenty dotyczą decyzji francuskiej Rady Konstytucyjnej, duńskiego Sądu Najwyższego, niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. - Pominąłem cytat z włoskiego i hiszpańskiego sądu, a cytaty z polskiego Trybunału dotyczą roku 2005 i 2010, a więc już po tym, gdy Polska została członkiem Unii Europejskiej. Ta doktryna, której dziś bronimy, jest udokumentowana od lat - tłumaczył Mateusz Morawiecki. 

Premier odwołał się również do słów prezesa TK Marka Safjana, który obecnie jest sędzią TSUE. - Na gruncie obowiązującej konstytucji nie ma podstaw dla tezy o nadrzędności prawa wspólnotowego w stosunku do całości porządku krajowego łącznie z normami konstytucyjnymi. Zgodnie z brzmieniem samej konstytucji, jest ona najwyższym prawem RP - przypomniał. 

PAP/IAR/tvp.info

REKLAMA

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej