more_horiz
Wiadomości

Sensacyjne odkrycie amerykańskich astronomów. Znaleźli oznaki istnienia planety poza naszą galaktyką

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 13:03
Amerykańscy astronomowie znaleźli oznaki istnienia planety w galaktyce Messier 51. Jeżeli ustalenia się potwierdzą, będzie to pierwsza planeta odkryta poza naszą galaktyką.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sripfoto/shutterstock

Odkrycia dokonał zespół astronomów z Centrum Astrofizyki w Cambridge w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy wykorzystali orbitalny teleskop rentgenowski Chandra i technikę tak zwanych tranzytów, którą wykorzystuje się do poszukiwania planet w Drodze Mlecznej. Szacują, że domniemana planeta jest wielkości Saturna i jest położona od centrum swojego układu w odległości dwa razy większej niż odległość Saturna od Słońca.

kosmos 1200 Shutterstock.jpg
Polska Agencja Kosmiczna zawarła porozumienie z NASA. Program Artemis z udziałem Polaków

Naukowcy weryfikują odkrycie

Astronomowie przyznają, że potrzeba więcej danych, aby zweryfikować ich odkrycie. Możliwe, że domniemana planeta jest w rzeczywistości chmurą gazu i pyłu kosmicznego. Ze względu na bardzo dużą orbitę nowo odkrytego obiektu, weryfikacja znaleziska nie będzie prosta. Naukowcy muszą czekać aż 70 lat, zanim obiekt okrąży swój układ.

Dotychczas astronomowie odkryli około 5 tysięcy planet. Wszystkie jednak znajdują się w naszej galaktyce - Drodze Mlecznej.

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem