Polska pomoc dla Libanu. Połowa mieszkańców kraju pożycza pieniądze na jedzenie
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej włączyło się w pomoc dla mieszkańców Libanu. Polska organizacja będzie rozdawać najbiedniejszym paczki żywnościowe. Powodem jest narastający w tym kraju kryzys ekonomiczny, który przez ekspertów jest określany jako jeden z największych na świecie w ostatnich 150 latach.
2021-10-29, 11:56
Brak prądu to już codzienność w Bejrucie. - W zasadzie mamy prąd przez zaledwie godzinę lub dwie godziny dziennie. A czasami tylko przez 10 minut - powiedział jeden z mieszkańców. W Libanie brakuje też paliwa, a ceny żywności rosną z dnia na dzień. Szacuje się, że już połowa mieszkańców kraju musi pożyczać pieniądze, by kupić jedzenie.
Paczki żywnościowe
Powiązany Artykuł
"Kryzys gospodarczy jest gigantyczny". ONZ alarmuje o pogarszającej się sytuacji w Libanie
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej będzie dostarczać paczki żywnościowe Libańczykom, najmocniej dotkniętym przez kryzys: samotnym matkom, kobietom w ciąży, osobom niepełnosprawnym oraz bezrobotnym. - Będziemy pomagać co najmniej 600 rodzinom libańskim. Każda z tych rodzin przez sześć miesięcy będzie otrzymywać paczkę żywnościową, w której jest ponad 60 kilogramów żywności z długim terminem przydatności do spożycia. Są tam ryż, soczewica, ciecierzyca, makaron, przecier pomidorowy czy ryby w puszkach - powiedziała Polskiemu Radiu Agnieszka Nosowska z misji PCPM w Libanie.
Posłuchaj
Pomoc trafi do mieszkańców regionu Akkar na północy kraju, gdzie polska organizacja od dziewięciu lat pomaga syryjskim uchodźcom.
REKLAMA
- Liban: zamieszki w Bejrucie. Władze zatrzymały 19 osób
- "Jest to napięcie, które trwa już od wielu tygodni". Rakowski o sytuacji w Bejrucie
Powiązany Artykuł
Blackout w Libanie. Zamknięcie dwóch elektrowni paraliżuje kraj
Pieniądze na zakup paczek żywnościowych pochodzą m. in. z funduszy humanitarnych Libanu oraz ze środków polskiego rządu. PCPM rozpoczęła równocześnie zbiórkę pieniędzy, by móc kupić jak najwięcej żywności. Szczegóły zbiórki znajdują się na stronie internetowej Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Kryzys w Libanie rozpoczął się dwa lata temu. Spowodowany był załamaniem na rynku walutowym. Od tego czasu sytuację pogorszyły pandemia koronawirusa oraz gigantyczny wybuch w porcie w Bejrucie sprzed roku, który nie tylko zniszczył część miasta, ale także unicestwił zapasy żywności dla kraju.
st
REKLAMA
REKLAMA