"Elektromobilność, sprawiedliwa transformacja". Rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP26

W Glasgow rozpoczyna się konferencja klimatyczna ONZ - COP26. Przez niemal dwa tygodnie delegaci z prawie 200 państw świata będą negocjowali między innymi reguły globalnego handlu prawami do emisji dwutlenku węgla oraz deklaracje krajów w sprawie walki z ociepleniem, czyli ich zobowiązania do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

2021-10-31, 05:44

"Elektromobilność, sprawiedliwa transformacja". Rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP26

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że kluczem do sukcesu wspólnych światowych wysiłków są ambitniejsze cele łagodzenia zmian klimatu deklarowane przez strony porozumienia paryskiego. Jako przykład podał Unię Europejską, która zadeklarowała osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku i uzgodniła redukcję emisji CO2 o 55 procent do 2030 roku.

Posłuchaj

W Glasgow zaczyna się szczyt klimatyczny COP26. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Dodał, że w ostatnim czasie coraz więcej państw na świecie podejmuje "równie ambitne deklaracje". - Ostatnio nawet tak bardzo uzależniona od wydobycia ropy Arabia Saudyjska zadeklarowała osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2060 roku - zauważył wiceszef resortu klimatu.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200.jpg
Szczyt klimatyczny w Glasgow. Królowa Elżbieta II odwołała wyjazd

"Prezydencja brytyjska kontynuuje pewne tradycje rozpoczęte przez Polskę"

Eksperci i politycy omówią również punkty dotyczące funkcjonowania porozumienia paryskiego w praktyce. Zdecydowaną większość reguł i zasad wdrażania tego porozumienia uzgodniono trzy lata temu podczas szczytu COP24 w Katowicach.

Wiceminister klimatu poinformował, że w Glasgow delegaci będą dyskutowali nad pozostałymi do uzgodnienia kwestiami technicznymi związanymi z funkcjonowaniem porozumienia paryskiego. To przede wszystkim temat wdrożenia rynków handlu emisjami na poziomie globalnym.

Posłuchaj

Adam Guibourgé-Czetwertyński: coraz więcej krajów chce osiągnąć neutralność klimatyczną (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

Ponadto - jak dodał wiceminister - strona brytyjska zaproponuje działania, które Polska rozpoczęła w 2018 roku. - Prezydencja brytyjska kontynuuje pewne tradycje rozpoczęte przez Polskę w Katowicach, proponując globalnej społeczności podjęcia deklaracji w zakresie konkretnych działań w kluczowych obszarach dla redukcji naszych emisji. To jest elektromobilność, to jest pochłanianie przez lasy, to jest sprawiedliwa transformacja - wyjaśnił. Przypomniał, że Polska podczas COP24 przygotowała deklaracje dotyczące tych kwestii, które następnie poparła "duża liczba państw".

Powiązany Artykuł

1200_wiatraki_shutterstock.png
"Europa będzie bardzo ubogim kontynentem". Jakub Pacan o unijnym pakiecie "Fit for 55"

W oficjalnym otwarciu weźmie udział szef polskiego rządu

W niedzielę delegaci zajmą się sprawami organizacyjnymi tegorocznego szczytu, a jutro odbędzie się oficjalne otwarcie wydarzenia. Wezmą w nim udział prezydenci i szefowie rządów z całego świata, w tym premier Mateusz Morawiecki.

COP26 to nazwa 26. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Gospodarzami tegorocznego szczytu klimatycznego, który potrwa do 12 listopada, są Wielka Brytania i Włochy.

REKLAMA

W COP26 uczestniczą państwa, które sześć lat temu podpisały porozumienie paryskie. Kraje zobowiązały się wówczas do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia. Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż 2 stopnie Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia - w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej