Obietnica kanwą opowieści o RPA. Damon Galgut z Nagrodą Bookera
Południowoafrykański pisarz Damon Galgut został zwycięzcą prestiżowej Nagrody Bookera, czyli najważniejszej brytyjskiej nagrody literackiej, dla najlepszej anglojęzycznej powieści roku. Wyróżniona powieść "The Promise" ("Obietnica") jest opowieścią o RPA w ostatnich 40 latach.
2021-11-04, 00:49
"Obietnica" opowiada historię życia, degradacji i upadku jednej z białych rodzin w Południowej Afryce. Jej akcja rozpoczyna się w czasach apartheidu i trwa do współczesności. Tytuł odnosi się do przyrzeczenia, że czarna służąca białej rodziny otrzyma dom, który zamieszkuje, i ziemię, na której on stoi.
Powiązany Artykuł
![Maria Kuncewiczowa 1200 dp (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/b43011ed-16aa-4217-ad14-3c5f3fd1c1a2.jpg)
"Dni powszednie państwa Kowalskich". Pierwsza powieść napisana dla Polskiego Radia
Akcja książki rozpoczyna się w 1986 roku, a następnie powraca do losów tej rodziny w trakcie czterech pogrzebów, z których każdy odbywa się w innej dekadzie i w innym momencie historii RPA.
Podczas gali w Londynie Damon Galgut dedykował nagrodę czarnemu kontynentowi. Podkreślił, że wszyscy nominowani, a nawet osoby spoza tej listy, mogłyby ją zdobyć. - To był dobry rok dla afrykańskiego pisarstwa. Przyjmuję tę nagrodę w imieniu wszystkich nieopowiedzianych i opowiedzianych historii, pisarzy znanych i nieznanych z niezwykłego kontynentu afrykańskiego, którego jestem częścią - mówił Damon Galgut.
Posłuchaj
- Powieść łączy w sobie niezwykłą historię, bogatą tematykę i historię ostatnich 40 lat RPA w niesamowicie dobrze stworzonym pakiecie. Udaje jej się połączyć cechy świetnej opowieści, bo są w niej świetne pomysły i jest to książka, która daje dużo do przemyślenia, z niezwykłą dbałością o strukturę i styl literacki - powiedziała przewodnicząca jury Maya Jasanoff.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![pap_20140506_001 Coetzee.jpg](http://static.prsa.pl/images/b0cdd32b-c68b-48c5-ab85-57f653913bbf.jpg)
John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"
Galgut, który dorastał w Pretorii, w udzielonym wcześniej w tym roku wywiadzie stacji BBC wyjaśniał, że tytuł odnosi się również do niespełnionych obietnic w RPA po upadku apartheidu. - Myślę, że wielu z nas miało wysokie oczekiwania co do przyszłości. I myślę, że wielu z nas czuje, że te nadzieje się rozpadły. Ten mały kawałek ziemi jest tak naprawdę jedną niespełnioną obietnicą - mówił.
Ciepłe przyjęcie krytyków
Po publikacji w czerwcu w Wielkiej Brytanii "Obietnica" zebrała bardzo dobre recenzje. "The Guardian" nazwał ją "oszałamiającą", "The Sunday Times" określił jako "ponurą, ale mającą wspaniałą narrację", a "Financial Times" ocenił jako "złożone, ambitne, genialne dzieło".
57-letni Galgut wcześniej już dwa razy był nominowany do Nagrody Bookera: w 2003 i 2010 r.
Czytaj także:
- Antoni Libera: Szuber pisał fenomenalne epifanie
- Dwójka dziennikarzy z Pokojową Nagrodą Nobla
- Dziedziczona trauma. "Gdyby Nina wiedziała" Dawida Grosmana
Pozostałymi pisarzami, którzy znaleźli się w ścisłym finale tegorocznej edycji, byli: Anuk Arudpragasam za "A Passage North", Patricia Lockwood za "No One Is Talking About This", Nadifa Mohamed za "The Fortune Men", Richard Powers za "Bewilderment" i Maggie Shipstead za "Great Circle".
REKLAMA
Nagroda Bookera przez wiele lat była przeznaczona dla pisarzy z państw Wspólnoty Narodów, Irlandii, RPA i Zimbabwe. Od 2014 roku nagradzana może być dowolna powieść napisana po angielsku i wydana w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Laureat otrzymuje obecnie 50 tys. funtów.
mbl
REKLAMA