more_horiz
Wiadomości

Obietnica kanwą opowieści o RPA. Damon Galgut z Nagrodą Bookera

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 00:49
Południowoafrykański pisarz Damon Galgut został zwycięzcą prestiżowej Nagrody Bookera, czyli najważniejszej brytyjskiej nagrody literackiej, dla najlepszej anglojęzycznej powieści roku. Wyróżniona powieść "The Promise" ("Obietnica") jest opowieścią o RPA w ostatnich 40 latach.
Damon Galgut z tegoroczną nagrodą Bookera
Damon Galgut z tegoroczną nagrodą BookeraFoto: PAP/EPA/David Parry/PA Wire / THE BOOKER PRIZE PRESS OFFICE / HANDOUT

"Obietnica" opowiada historię życia, degradacji i upadku jednej z białych rodzin w Południowej Afryce. Jej akcja rozpoczyna się w czasach apartheidu i trwa do współczesności. Tytuł odnosi się do przyrzeczenia, że czarna służąca białej rodziny otrzyma dom, który zamieszkuje, i ziemię, na której on stoi.

Maria Kuncewiczowa 1200 dp (1).jpg
"Dni powszednie państwa Kowalskich". Pierwsza powieść napisana dla Polskiego Radia

Akcja książki rozpoczyna się w 1986 roku, a następnie powraca do losów tej rodziny w trakcie czterech pogrzebów, z których każdy odbywa się w innej dekadzie i w innym momencie historii RPA.

Podczas gali w Londynie Damon Galgut dedykował nagrodę czarnemu kontynentowi. Podkreślił, że wszyscy nominowani, a nawet osoby spoza tej listy, mogłyby ją zdobyć. - To był dobry rok dla afrykańskiego pisarstwa. Przyjmuję tę nagrodę w imieniu wszystkich nieopowiedzianych i opowiedzianych historii, pisarzy znanych i nieznanych z niezwykłego kontynentu afrykańskiego, którego jestem częścią - mówił Damon Galgut.

00:27 booker - setka .mp3 Damon Galgut: Osiągnięcie tego zajęło mi wiele czasu i teraz, gdy mi się to udało, mam wrażenie, że nie powinno mnie tu być. Ta nagroda mogła zostać spokojnie przyznana każdej z obecnych tutaj wspaniałych, utalentowanych osób nominowanych do nagrody i innych spoza tej listy. Jednak jeśli ja miałem to szczęście, pozwólcie mi powiedzieć, że był dobry rok dla afrykańskiego pisarstwa. Przyjmuję tę nagrodę w imieniu wszystkich nieopowiedzianych i opowiedzianych historii, pisarzy znanych i nieznanych z niezwykłego kontynentu afrykańskiego, którego jestem częścią (IAR)

- Powieść łączy w sobie niezwykłą historię, bogatą tematykę i historię ostatnich 40 lat RPA w niesamowicie dobrze stworzonym pakiecie. Udaje jej się połączyć cechy świetnej opowieści, bo są w niej świetne pomysły i jest to książka, która daje dużo do przemyślenia, z niezwykłą dbałością o strukturę i styl literacki - powiedziała przewodnicząca jury Maya Jasanoff.

pap_20140506_001 Coetzee.jpg
John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"

Galgut, który dorastał w Pretorii, w udzielonym wcześniej w tym roku wywiadzie stacji BBC wyjaśniał, że tytuł odnosi się również do niespełnionych obietnic w RPA po upadku apartheidu. - Myślę, że wielu z nas miało wysokie oczekiwania co do przyszłości. I myślę, że wielu z nas czuje, że te nadzieje się rozpadły. Ten mały kawałek ziemi jest tak naprawdę jedną niespełnioną obietnicą - mówił.

Ciepłe przyjęcie krytyków

Po publikacji w czerwcu w Wielkiej Brytanii "Obietnica" zebrała bardzo dobre recenzje. "The Guardian" nazwał ją "oszałamiającą", "The Sunday Times" określił jako "ponurą, ale mającą wspaniałą narrację", a "Financial Times" ocenił jako "złożone, ambitne, genialne dzieło".

57-letni Galgut wcześniej już dwa razy był nominowany do Nagrody Bookera: w 2003 i 2010 r.

Czytaj także: 

Pozostałymi pisarzami, którzy znaleźli się w ścisłym finale tegorocznej edycji, byli: Anuk Arudpragasam za "A Passage North", Patricia Lockwood za "No One Is Talking About This", Nadifa Mohamed za "The Fortune Men", Richard Powers za "Bewilderment" i Maggie Shipstead za "Great Circle".

Nagroda Bookera przez wiele lat była przeznaczona dla pisarzy z państw Wspólnoty Narodów, Irlandii, RPA i Zimbabwe. Od 2014 roku nagradzana może być dowolna powieść napisana po angielsku i wydana w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Laureat otrzymuje obecnie 50 tys. funtów.


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem