Trump skrytykował 13 Republikanów. Zagłosowali za ustawą Demokratów i Bidena
Były prezydent USA Donald Trump skrytykował 13 członków Partii Republikańskiej, którzy głosowali za przyjęciem pakietu inwestycji infrastrukturalnych będących jednym z filarów programu prezydenta Joe Bidena. Za opowiedziało się 228 członków, przeciw było 206 członków Izby Reprezentantów. Pomimo sprzeciwu sześciu Demokratów, 13 Republikanów pomogło w przeforsowaniu ustawy wartej 1,2 biliona dolarów.
2021-11-10, 12:28
Uchwalony przez Kongres - z poparciem części Republikanów w obydwu izbach - pakiet wydatków to jeden z największych tego typu plan inwestycji w historii kraju. W jego skład wchodzą wydatki na ok. 1,2 biliona dolarów przez 7 lat, z czego 550 mld to nowe wydatki, nieuwzględnione we wcześniejszym budżecie. 110 mld dolarów zostanie przeznaczone na remonty dróg i mostów, 66 mld na kolej, 65 mld na rozszerzenie sieci internetu szerokopasmowego na cały kraj, 65 mld na odnowę sieci energetycznej, 50 mld na ochronę przed zmianami klimatu i 40 na transport publiczny.
Powiązany Artykuł
"Prowadzą naród na skraj ruiny". Donald Trump o Demokratach
Jak przekazuje Fox News Digital na podstawie informacji od osób obecnych na kolacji, były prezydent w swoim przemówieniu rozprawił się z 13 "zdrajcami Republikanów". Według Juliegrace Brufke z New York Post, Nicole Malliotakis - obecna na sali - była "wyraźnie wstrząśnięta" uwagami Trumpa.
Republikanie, którzy poparli ustawę, argumentowali, że zapewni ona finansowanie ważnych projektów infrastrukturalnych w ich okręgach wyborczych. Za głosowali: Nicole Malliotakis z Nowego Jorku, Adam Kinzinger z Illinois, Don Bacon z Nebraski, Don Young z Alaski, John Katko z Nowego Jorku, Tom Reed z Nowego Jorku, Andrew Garbarino z Nowego Jorku, Brian Fitzpatrick z Pensylwanii, Chris Smith z New Jersey, Jeff Van Drew z New Jersey, Fred Upton z Michigan, Anthony Gonzalez z Ohio oraz David McKinley z Wirginii Zachodniej.
"Głos ZA ponadpartyjną ustawą"
Nicole Malliotakis tłumaczyła, że głosowała za "ponadpartyjną ustawą dotyczącą infrastruktury oraz przeciw szerzeniu socjalistycznego szaleństwa wydatków". - Zdecydowanie zbyt długo nasi liderzy nie modernizowali naszych starzejących się dróg, autostrad i mostów. Modernizowali systemy kanalizacyjne i nie wdrażali projektów w zakresie odporności na powodzie - dodała we wpisie na Twitterze.
REKLAMA
- "Kraj wkroczył na złą drogę". Poparcie dla Bidena spadło do najniższego poziomu
- "Świętość życia ludzkiego musi być niepodważalna". Teksas zaostrzył przepisy aborcyjne
- "To rywalizacja, nie konflikt". Prezydent USA o relacjach z Chinami
Kilku innych republikanów również opublikowało twitterowe oświadczenia wyjaśniające podjętą przez nich decyzję, w tym Don Bacon, który napisał, że ustawa uczyni naród Amerykanów "silniejszym". Stwierdził też, że "głosował za dwupartyjną ustawą o infrastrukturze - NIE ustawą o niszczeniu socjalistycznego budżetu Berniego Sandersa, za którą amerykańscy podatnicy zapłaciliby ich ciężko zarobionymi pieniędzmi".
Powiązany Artykuł
Ekspert: Republikanie jeszcze nie rozstrzygnęli, czy chcą być z Trumpem czy bez niego
Nie zabrakło też członków Partii Republikańskiej wspierających stanowisko byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Wśród nich znalazła się m.in. Lauren Boebert. Jej zdaniem "Demokraci nie uchwalili ustawy o »infrastrukturze«. »Zdrajcy« Partii Republikańskiej to zrobili. Ostateczny wynik głosowania powinien wynosić 215 do 219 głosów, ale 13 Republikanów pomogło Nancy Pelosi w osiągnięciu celu".
Z kolei Adam Kinzinger, Tom Reed i Anthony Gonzalez ogłosili, że pod koniec kadencji planują przejść na emeryturę.
REKLAMA
Dług publiczny, a rozwój gospodarczy
Program inwestycji infrastrukturalnych przewiduje również budowę ogólnokrajowej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Według szacunków wydatki te mają zwiększyć dług publiczny USA o ponad 250 mld dolarów przez najbliższą dekadę, co było przedmiotem krytyki ustawy ze strony większości Republikanów.
Zdaniem prezydenta Joe Bidena, który przez ostatnie miesiące promował program podczas wizyt w całym kraju, inwestycje mają zapewnić Ameryce trwały rozwój gospodarczy, stworzyć miliony miejsc pracy oraz być kluczowym elementem w rywalizacji z Chinami, które od lat przeznaczają wielkie środki na modernizację infrastruktury.
Foxnews.pl/IAR/nt
REKLAMA