Izrael, USA i kraje Zatoki Perskiej ćwiczą razem na morzu. To pierwsze tego typu manewry

Siły ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Izraela i Centralnego Dowództwa Sił Morskich Stanów Zjednoczonych (NAVCENT) rozpoczęły w środę wielostronne ćwiczenia w zakresie bezpieczeństwa morskiego na Morzu Czerwonym - poinformowało w czwartek dowództwo sił amerykańskich.

2021-11-12, 02:12

Izrael, USA i kraje Zatoki Perskiej ćwiczą razem na morzu. To pierwsze tego typu manewry
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/AlejandroCarnicero

To pierwsze publiczne manewry morskie z udziałem Stanów Zjednoczonych, Izraela i dwóch krajów Zatoki Perskiej - informuje Reuters.

Powiązany Artykuł

shutterstock_Iran bron nuklearna 1200.jpg
Powrót do negocjacji dot. umowy nuklearnej. Prof. Fyderek: Iran widzi w tym szansę na zniesienie sankcji

Przedstawiciel izraelskiej marynarki wojennej, informujący dziennikarzy o ćwiczeniach, powiedział, że rozpoczęcie takiej współpracy wojskowej pod auspicjami USA może pomóc w przeciwdziałaniu "projekcji siły" Iranu w regionie. Ćwiczenie, powiedział izraelski oficer, "zwiększy współpracę i bezpieczeństwo nie tylko na Morzu Czerwonym". - Mamy do czynienia z irańskim terrorem w całym regionie - stwierdził.

Pięciodniowe ćwiczenie obejmuje szkolenie z udziałem USS Portland, które "zwiększy współpracę operacyjną między zespołami morskich sił uczestniczących w manewrach", napisano w oświadczeniu USA. - Współpraca morska pomaga chronić wolność żeglugi i swobodny przepływ handlu, które są niezbędne dla regionalnego bezpieczeństwa i stabilności - powiedział wiceadmirał Brad Cooper, dowódca NAVCENT, 5. Floty USA i Połączonych Sił Morskich.

Czytaj także:

Negocjacje z Iranem 

Powiązany Artykuł

shutterstock_ blinken free 1200.jpg
Sekretarz stanu USA: w sprawie Iranu rozważamy nie tylko negocjacje

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn w zeszłym roku znormalizowały stosunki dyplomatyczne z Izraelem w ramach umowy wynegocjowanej z USA, znanej jako Abraham Accords, połączonej wspólnymi obawami o działania Iranu i nadziejami na korzyści gospodarcze.

Negocjacje między Iranem a głównymi mocarstwami w sprawie powrotu do umowy nuklearnej z 2015 r. zostały wznowione w Wiedniu 29 listopada. Porażka niesie ze sobą ryzyko gwałtownego wzrostu napięć regionalnych.

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej