more_horiz
Wiadomości

KE proponuje 25 mln euro na ochronę polsko-białoruskiej granicy w 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 10:02
W piątek odbywają się negocjacje przedstawicieli Komisji, państw członkowskich i Europarlamentu dotyczące kształtu przyszłorocznego budżetu. Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, Komisja Europejska zaproponowała 25 milionów euro na ochronę granicy z Białorusią w unijnym budżecie na przyszły rok.
Siedziba Komisji Europejskiej. Zdjęcie ilustracyjne
Siedziba Komisji Europejskiej. Zdjęcie ilustracyjneFoto: keremberk/shutterstock

granica żołnierze free tt 1200.jpg
Michel apeluje o "finansowanie infrastruktury granicznej" przez UE. "To musi być niezwłocznie zrealizowane"

Pieniądze nie mają być przeznaczone na budowę muru czy drutu kolczastego, bo na to nie ma zgody Komisji, ale na wzmocnienie infrastruktury, systemu nadzoru i sprzętu, na przykład systemu optoelektronicznego, kamer termowizyjnych i dronów oraz specjalistycznych wozów, aby efektywnie zabezpieczyć granicę.

shutterstock unia europejska.jpg
Sankcje wobec Białorusi. UE kończy prace nad 5. pakietem restrykcji, ma rozpocząć prace nad kolejnym

Jeśli chodzi o unijne dofinansowanie budowy bariery na granicy zewnętrznej, to pojawiły się różnice zdań w tej sprawie. Komisja Europejska uważa temat za zamknięty i mówi, że jest to niemożliwe. Z kolei szef Rady Europejskiej mówi, że kwestia wciąż jest otwarta.

Posłuchaj
00:55 11395482_1.mp3 KE zaproponowała 25 mln euro na ochronę granicy z Białorusią w budżecie 2022. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Za unijnym dofinansowaniem opowiedziało się niedawno 12 krajów, w tym Polska. Ta sprawa była jednym z tematów ostatniego szczytu w Brukseli.

Z relacji unijnych dyplomatów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wynika, że kiedy szefowa Komisji odrzuciła możliwość unijnego dofinansowania, ostro zareagowali kanclerz Austrii i premier Danii. Mówili, że są to pieniądze europejskich podatników i Komisja ma obowiązek zabezpieczyć granicę.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem