more_horiz
Wiadomości

Kompas strategiczny UE. Siły szybkiego reagowania w odpowiedzi na nowe zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 06:40
Stworzenie unijnych sił szybkiego reagowania liczących 5 tysięcy żołnierzy do 2025 roku to jedno z założeń tak zwanego kompasu strategicznego dla Europy. Jest to dokument określający zagrożenia i wyzwania dla Unii, wyznaczający państwom członkowskim cele i proponujący operacyjne działania. Teraz po raz pierwszy został on zaprezentowany unijnym ministrom obrony.
Unia Europejska rozważa utworzenie własnych sił szybkiego reagowania
Unia Europejska rozważa utworzenie własnych sił szybkiego reagowaniaFoto: shutterstock/Bumble Dee

W grudniu dokument mają omówić europejscy przywódcy, a zaakceptowany ma być wiosną przyszłego roku. Dokument liczący 28 stron jest tajny, ale niektóre jego założenia wyciekły już do prasy.

Nowe zagrożenie

granica 1200 (2).jpg
Unijne sankcje wobec Białorusi. Nowy pakiet będzie gotowy w najbliższych dniach

Szef unijnej dyplomacji mówił po spotkaniu z ministrami, że to co dzieje się teraz na granicach Polski i Litwy z Białorusią jest przykładem nowego zagrożenia dla Europy - wojny hybrydowej, w której migranci są wykorzystywani jako broń.

Posłuchaj
00:57 kompas.mp3 "Kompas strategiczny” dla UE" - siły szybkiego reagowania do 2025. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

- To wojna hybrydowa z odcieniami szarości, wykorzystująca zastraszanie i środki przymusu. Klasyczne rozróżnienie między wojną a pokojem zaciera się, sytuacja przestaje być czarno-biała - powiedział Josep Borrell.

twitter szczerski 1200.jpg
Szczerski w ONZ: wzywamy społeczność międzynarodową do pomocy w rozmontowaniu sieci przemytu ludzi przez Białoruś

Już nie tylko żołnierze, czy czołgi wykorzystywane są w wojnie, bronią są dezinformacja, cyberataki, czy instrumentalne wykorzystywanie migrantów.

Siły szybkiego reagowania

Szef unijnej dyplomacji podkreślał też, że Europa powinna być zdolna do szybszej reakcji na sytuacje kryzysowe.

Czytaj także:

- Musimy być bardziej elastyczni i działać w sposób zdecydowany. Dlatego zaproponowałem stworzenie 5-tysięcznych, unijnych sił szybkiego reagowania - dodał Josep Borrell.

twitter granica służby 1200.jpg
Białoruscy funkcjonariusze na miejscu, w którym zaatakowano granicę. Żaryn: kolejne prowokacje niemal pewne

Podkreślał, że w żadnym wypadku rozwijanie unijnych sił wojskowych nie może powielać działań NATO i być konkurencją dla niego.

Jeśli chodzi o ocenę zagrożeń państwowych, to w dokumencie mowa jest o tym, że największe zagrożenie dla Europy jest ze strony Rosji i Chin.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem