more_horiz
Wiadomości

Wsparcie unijnych aspiracji Czarnogóry. Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Bałkanach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 12:25
Omówienie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz wyrażenie wsparcia dla unijnych aspiracji Czarnogóry to główne cele spotkania prezydentów Polski i Czarnogóry: Andrzeja Dudy i Milo Djukanovicia. Spotkanie rozpoczęło się w środę od oficjalnego powitania przed rezydencją prezydenta Czarnogóry w Cetinje.
Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Milo Djukanovicia
Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Milo DjukanoviciaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Polski prezydent odbywa wizytę na Bałkanach. We wtorek wieczorem przybył do Czarnogóry, a w czwartek uda się do Macedonii Północnej.

Andrzej Duda free 1200
Para prezydencka przybyła do Czarnogóry. Tematem rozmów sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że dominującym tematem obu wizyt będzie sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.

- Oba kraje są naszymi sojusznikami w NATO. Bardzo chcemy usłyszeć ich punkt widzenia i to, w jakim stopniu one mogą się obawiać rozszerzenia jakichkolwiek działań hybrydowych przeciwko innym państwom regionu - powiedział.

Wskazał, że wizyta na Bałkanach była planowana od dawna.

- Prezydent Andrzej Duda podjął bardzo jasną decyzję: wizyta się odbywa, reżim (przywódcy Białorusi Alaksandra) Łukaszenki nie będzie Polsce narzucał agendy międzynarodowej. Natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, jaka jest sytuacja w kraju, i jesteśmy gotowi na bardzo różne decyzje w trakcie tej wizyty - podkreślił Kumoch. Zaznaczył jednocześnie, że prezydent jest przekonany, że służby graniczne, wojsko i policja należycie pilnują polskiej granicy.

Minister poinformował, że wizyta będzie również okazją do wyrażenia wsparcia dla unijnych aspiracji Czarnogóry i Macedonii Północnej.

"Dziura" na mapie Europy?

- My mówimy jednoznacznie, że UE musi być dla nich otwarta, że ich miejsce jest w UE. Polsce nie podoba się to, że tzw. zachodnie Bałkany są wciąż taką "dziurą" na mapie UE. Nie rozumiemy sprzeciwu niektórych państw wobec dalszego rozszerzania Unii, zwłaszcza o państwa, które wykonały bardzo ciężką pracę, żeby spełnić liczne kryteria - dodał.

Pierwszym punktem wizyty są rozmowy w "cztery oczy" prezydentów Polski i Czarnogóry. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów. Na godz. 12.50 zaplanowano konferencję prasową Dudy i Djukanovicia.

Prezydent Andrzej Duda spotka się także w środę w Podgoricy z premierem Czarnogóry Zdravko Krivokapiciem.

Wieczorem Andrzej Duda wręczy odznaczenia podczas spotkania z przedstawicielami czarnogórskiej Polonii w ambasadzie RP w Podgoricy. Przewidziano wystąpienie polskiego prezydenta.

W czwartek z Czarnogóry para prezydencka uda się do Macedonii Północnej, gdzie szef polskiego państwa m.in. spotka się z przywódcą tego kraju Stewo Pendarowskim. Przywódcy obu krajów wezmą również udział w otwarciu Polsko-Macedońskiego Forum Gospodarczego.


es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem