more_horiz
Wiadomości

"Polska nie uzna żadnych ustaleń podjętych ponad naszymi głowami". Prezydent o rozmowie Merkel-Łukaszenka

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 14:33
- Jesteśmy suwerennym państwem, które ma prawo samo decydować o sobie i będziemy to prawo egzekwowali w sposób bezwzględny - powiedział podczas wizyty w Czarnogórze prezydent Andrzej Duda, zapewniając, że "Polska nie uzna żadnych ustaleń, które zostałyby podjęte ponad naszymi głowami". 
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Czarnogórze
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w CzarnogórzeFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jacek Saryusz-Wolski 1200 PL.jpg
"To dywersja". Saryusz-Wolski o interwencji Merkel ws. kryzysu na granicy z Białorusią

W czasie konferencji prasowej w stolicy Czarnogóry, Podgoricy, Andrzej Duda poinformował, że taką deklarację przekazał prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi, odnosząc się do rozmów kanclerz Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką i Władimirem Putinem.

Posłuchaj
00:32 11404676_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: jesteśmy suwerennym państwem, które ma prawo samo decydować o sobie i będziemy to prawo egzekwowali w sposób bezwzględny (IAR)

- Jeżeli ma dojść do jakichś ustaleń, które dla Polski byłyby w jakikolwiek sposób wiążące, to będą to ustalenia podjęte wyłącznie przez nas, w tych formatach, w których bezpośrednio uczestniczymy. Żadnych innych ustaleń po prostu nie uznamy. Jesteśmy suwerennym państwem, które ma prawo samo decydować o sobie i będziemy to prawo egzekwowali w sposób bezwzględny - podkreślił prezydent. 

Andrzej Duda dodał, że rozmowa Angeli Merkel z Alaksandrem Łukaszenką go zdumiała, bo - jak argumentował - "dotychczas nikt z poważnych przywódców" z nim nie rozmawiał. Przekazał, że Frank-Walter Steinmeier poinformował go, iż Angela Merkel przedstawiła Alaksandrowi Łukaszence niemieckie stanowisko w sprawie obecnej sytuacji, prosząc o zaprzestanie hybrydowego ataku.

Polski prezydent zapewnił Steinmeiera o tym, że Polska będzie realizować swoje zobowiązania wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej, broniąc polskiej wschodniej granicy, a tym samym broniąc granicy unijnej.

kp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także