more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ Ukrainy ostrzega przed rosyjską agresją. "Jest rozważana przez Putina"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:40
Ukraińskie władze wskazują na możliwość rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według szefa ukraińskiego resortu dyplomacji taki scenariusz jest rozpatrywany na Kremlu.
Ukraina przygotowuje się na rosyjską agresję militarną
Ukraina przygotowuje się na rosyjską agresję militarnąFoto: Artem Grebenyuk / Shutterstock.com

Minister Dmytro Kułeba w telewizji Ukraina 24 podkreślił, że ofensywna operacja wojskowa Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie jest obecnie rozważana przez Władimira Putina.

Dwa decydujące czynniki

Jak dodał, to, czy Kreml wcieli ją w życie, zależy od dwóch czynników: przede wszystkim - od siły i spokoju Ukrainy. Jak zaznaczył, Ukraina nie może w najbliższych miesiącach poddawać się prowokacjom - zarówno tym w strefie konfliktu, jak i wewnątrz kraju.

Po drugie - jak podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji - zależy to od koordynacji i siły działania partnerów Ukrainy.

Doniesienia wywiadu

Według danych ukraińskiego wywiadu Rosja zgromadziła u granic z Ukrainą 92 tysiące żołnierzy i rozpatruje możliwość ataku z kilku kierunków, w tym z Białorusi.

Z kolei sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow ocenił, że swoimi działaniami Rosja próbuje zaostrzyć sytuację dotyczącą bezpieczeństwa w regionie, aby - jak się wyraził - podnieść stawki przy stole przyszłych negocjacji.

Reakcja USA

Działania Rosji dostrzegane są również w Ameryce. Sekretarz stanu USA Antony Blinken w sobotę oświadczył, że Stany Zjednoczone mają "realne obawy", podzielane przez europejskich partnerów i wyrażane przez Ukrainę, zaniepokojoną możliwością ataku na jej terytorium ze strony Rosji.

Jednocześnie Stany Zjednoczone wysłały Ukrainie dwa kutry patrolowe, które służyły dotąd w siłach Straży Wybrzeża.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:40 ozagro.mp3 Ukraińskie władze wskazują na możliwość rosyjskiej agresji na Ukrainę. Korespondencja Pawła Buszki (IAR)

fc

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Ukraina Rosja

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem