more_horiz
Wiadomości

Portugalia: rośnie liczba chorych na COVID-19. Najwięcej zakażeń od wakacji

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 03:34
Ostatniej doby w Portugalii zanotowano blisko 4 tysiące zakażeń koronawirusem. To największa liczba infekcji od lipca - podał portugalski resort zdrowia, wskazując na nadejście kolejnej fali pandemii.
W Portugalii odnotowano najwyższą od lipca liczbę zakażeń koronawirusem
W Portugalii odnotowano najwyższą od lipca liczbę zakażeń koronawirusemFoto: PAP/AA/ABACA

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że do środy na COVID-19 zachorowało ponad 1,13 mln osób, a zmarło 18,3 tys. Pomiędzy wtorkiem a środą potwierdzono 17 nowych zgonów.

Z szacunków władz medycznych Portugalii wynika, że na 100 tys. obywateli przypada już 251 zakażonych osób.

Portugalia przoduje w szczepieniach

Resort zdrowia Portugalii podał, iż wraz z nasileniem się pandemii od 1 grudnia uruchomi największy w kraju punkt szczepień. Zostanie on usytuowany na terenie Międzynarodowych Targów Lizbońskich.

Tymczasem podległa rządowi agenda Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) podała, że rozważa opcję rozpoczęcia szczepień dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Szefowa DGS Graca Freitas wyjaśniła, że pomimo zakończenia pełnego procesu szczepień u ponad 86 proc. populacji powyżej 12. roku życia właśnie najmłodsze dzieci są obecnie jedną z głównych grup wiekowych chorych na COVID-19 i rozprzestrzeniających koronawirusa.

Europa epicentrum pandemii

Pandemia koronawirusa w Europie nie zwalnia. Kolejne kraje decydują się na wprowadzanie ograniczeń sanitarnych, część rozważa rozpoczęcie obowiązkowych szczepień. Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 172 tys. osób, a łączna liczba zakażeń to 259 milionów.

Austria kilka dni temu wprowadziła całkowity lockdown w kraju, a władze zapowiedziały, że od wiosny szczepienie przeciw COVID-19 będzie obowiązkowe. Dwutygodniowy lockdown zapowiedziano właśnie na Słowacji. Niemcy, Czesi i Słowacy zastanawiają się także nad wprowadzeniem obowiązku szczepień dla niektórych grup społecznych. We wszystkich tych krajach znacznie wzrosła liczba nowych zachorowań, a w Niemczech jest ona rekordowo wysoka. Włochy wprowadziły kolejne ograniczenia w dostępie do miejsc publicznych dla niezaszczepionych. W piątek nowe restrykcje ma ogłosić Holandia.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także