more_horiz
Wiadomości

"Zachęcał do przedzierania się przez granice". Łukaszenka u migrantów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 18:26
Aleksander Łukaszenka przemawiał do migrantów w Bruzgach, gdzie reżim zorganizował dla nich obóz. Stanisław Żaryn poinformował, że dyktator namawiał ich do przedzierania się przez polską granicę.
Aleksander Łukaszenka namawiał migrantów do forsowania polskiej granicy
Aleksander Łukaszenka namawiał migrantów do forsowania polskiej granicyFoto: PAP/EPA/MAXIM GUCHEK / BelTA / HANDOUT HANDOUT

Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że Aleksandr Łukaszenka zachęcał migrantów do przedzierania się przez granice Polski i dalszej podróży na zachód Europy.

Aleksander Łukaszenko Free 1200.jpg
Prof. Krzysztof Wielecki: Łukaszenko jest raczej pionkiem w grze

"Spektakl nienawiści Łukaszenki"

Stanisław Żaryn podkreślił, że wizyta Łukaszenki na granicy "zamieniła się w spektakl nienawiści wobec Polski i Zachodu" i "spontanicznych zachwytów". Dodał, że jedna z migrantek mówiła podczas spotkania, że gdyby wszyscy prezydenci w Europie byli tacy jak Aleksandr Łukaszenka, "nie byłoby żadnych problemów".

Wcześniej w specjalnym komunikacie rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podkreślił, że działania organizowane przez białoruskie służby odbywają się przy poparciu rosyjskim. W związku z tym potrzebna jest "twarda postawa" na granicy Polski, oraz że Polska nie zgodzi się na "terroryzowanie szlakiem migracyjnym". Stanisław Żaryn stwierdził też, że białoruska operacja jest zgodna z wrogimi celami Rosji wobec Zachodu, Unii Europejskiej i NATO.

Zwrócił uwagę, że "działania te od początku popierane są na Kremlu". - Mamy do czynienia z działaniami, które są organizowane przez służby białoruskie przy poparciu rosyjskim. Ten atak hybrydowy wpisuje się w agresywną politykę Kremla przeciwko NATO - napisano w komunikacie.

Rzecznik wskazał w nim, że szlak migracyjny jest jedynie narzędziem w działaniach politycznych wrogiego państwa przeciwko Polsce, a szerzej UE i NATO. - Te działania wpisują się w strategiczne cele rosyjskiej polityki przeciwko Zachodowi. Działania Kremla obliczone są na paraliżowanie NATO i prowadzenie do rozbicia jedności w strukturach zarówno Paktu, jak i UE. Rosja próbuje osłabiać Sojusz, w szczególności jego wschodnią flankę, by wzmocnić swoją pozycję i dominować w naszym regionie - napisał Stanisław Żaryn.

Zobacz także: Łukasz Jasina, rzecznik MSZ w "Sygnałach dnia"

dz/iar, pap

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem