more_horiz
Wiadomości

Na Ukrainie planowano zamach stanu? W sprawę miał być zamieszany znany oligarcha, trwa śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 21:23
Na Ukrainie trwa postepowanie karne w związku z działaniami, podjętymi przez obywateli Ukrainy i Rosji, które miały na celu przeprowadzenie zamachu stanu - przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Sprawa możliwego zamachu stanu na Ukrainie jest badana przez SBU
Sprawa możliwego zamachu stanu na Ukrainie jest badana przez SBUFoto: Shutterstock/Oleh Dubyna

"Postępowanie karne wszczęto w związku z przygotowaniami przez pewnych obywateli Ukrainy i Rosji działań prowadzących do przejęcia władzy" - napisało biuro prasowe SBU. Nie ujawniono szczegółów.

Oskarżenia wobec ukraińskiego oligarchy

W piątek prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że posiada informacje o przygotowywanym na 1-2 grudnia zamachu stanu. Jak dodał, istnieją nagrania, na których "z przedstawicielami z Rosji" omawiany jest "udział Rinata Achmetowa w zamachu stanu na Ukrainie". Zełenski dodał, że Achmetowa, ukraińskiego oligarchę, "wciąga w to" jego otoczenie i nie wykluczył, że sam biznesmen może nie być tego świadomy.

Achmetow, najbogatszy człowiek Ukrainy, oświadczył, że informacje te są "całkowitym kłamstwem".

Stosunki między Zełenskim a Achmetowem pogorszyły się m.in. na tle przyjęcia tzw. ustawy o oligarchach - zaznacza portal Ukraińska Prawda. Media zaznaczają, że część ukraińskich ekspertów sceptycznie podchodzi do informacji, o których mówił prezydent.

Posłuchaj
00:50 SBU.mp3 Ukraina: SBU prowadzi śledztwo w sprawie możliwego zamachu stanu. Relacja Pawła Buszki (IAR)

"Wojskowy nacisk Rosji i wewnętrzna destabilizacja"

W poniedziałek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział z kolei na briefingu, że Kijów podzieli się z partnerami aktualnymi danymi w sprawie przygotowań do potencjalnego zamachu stanu.

Czytaj także:

Kiedy mówimy o hybrydowej broni, zewnętrznemu naciskowi wojskowemu towarzyszy wewnętrzna destabilizacja kraju. Dlatego bardzo poważnie obserwujemy informacje, do których ma dostęp rząd Ukrainy (...), kiedy chodzi o potencjalny przewrót na Ukrainie - podkreślił minister, cytowany przez Radio Swoboda. Jak dodał, ukraińskie organy ścigania analizują te informacje, Ukraina pozostaje "nadzwyczajnie czujna" i przekaże partnerom uaktualnione dane, kiedy tylko je będzie posiadać.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem