Omikron dotarł do kolejnych krajów UE. Jak przebiegają infekcje?

Szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon powiedziała, że w UE jak dotąd potwierdzono 42 zakażenia wariantem Omikron koronawirusa. Przypadki te stwierdzono w dziesięciu krajach. Infekcje mają przebieg "łagodny lub bezobjawowy".

2021-11-30, 13:19

Omikron dotarł do kolejnych krajów UE. Jak przebiegają infekcje?

Według słów szefowej ECDC analizowanych jest kolejnych sześć "prawdopodobnych" przypadków zakażenia wariantem Omikron koronawirusa.

Czy dostępne szczepionki na COVID-19 są skuteczne w przypadku wariantu Omikron?

Z kolei szefowa Europejskiej Agencji Leków poinformowała w Parlamencie Europejskim, że nie wiadomo jeszcze, czy do rozprzestrzeniającej się mutacji trzeba będzie dostosować funkcjonujące obecnie szczepionki przeciw COVID-19. Emer Cooke zapewniła, że agencja jest przygotowana na taką ewentualność i zgodę na zmienione przez producentów szczepionki będzie mogła wydać w ciągu trzech, czterech miesięcy. 

Posłuchaj

Emer Cooke: musimy być przygotowani na wypadek, gdyby zaistniała potrzebna zmiany obecnych szczepionek (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Według szefa firmy farmaceutycznej Moderna, Stephane Bancela, obecne na rynku szczepionki przeciw COVID-19 mają mniejszą skuteczność wobec nowej mutacji.

Koronawirus w Europie. KE dopuszcza do szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

Napływają kolejne informacje dotyczące pojawienia się wariantu Omikron w Europie. Pierwszy przypadek stwierdzono dziś we Francji. Dotyczy on co prawda osoby przebywającej na wyspie Reunion na Oceanie Atlatynckim (stanowi ona zamorski departament kraju), lecz rząd zapowiada, że wkrótce pojawią się kolejne zakażenia nowym wariantem. 

REKLAMA

Z kolei w Holandii Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował, że wykrył nowy wariant koronawirusa Omikron w próbkach pobranych 19 i 23 listopada. Oznacza to, że szczep ten pojawił się w kraju ponad tydzień wcześniej, niż dotąd sądzono.

Komisja Europejska zaapelowała do unijnych krajów o zwiększenie badań, by umożliwić szybkie wykrywanie nowych mutacji wirusa. Wyraziła też dziś zgodę na podawanie dzieciom szczepionek przeciw COVID-19 wyprodukowanych przez konsorcjum BioNTech i Pfizer.

Czytaj także:

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej