Szczepionki dla dzieci szybciej niż planowano. Szefowa KE potwierdza

Przewodnicząca Komisji Europejskiej potwierdziła, że szczepionki dla dzieci przeciw COVID-19 będą dostępne w Unii szybciej niż planowano. Ursula von der Leyen powiedziała, że dystrybucja preparatów dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat rozpocznie się we Wspólnocie 13 grudnia. Takie zobowiązanie złożyło konsorcjum BionTech i Pfizer, które jako jedyne w Unii uzyskało autoryzację Europejskiej Agencji Leków i zgodę Komisji na sprzedaż szczepionek dla dzieci.

2021-12-01, 14:02

Szczepionki dla dzieci szybciej niż planowano. Szefowa KE potwierdza

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę szereg propozycji skoordynowanych działań w związku z kolejną falą pandemii COVID-19 i pojawieniem się nowego wariantu Omikron.

"Omikron wymaga naszej szczególnej czujności"

- W ciągu ostatnich kilku tygodni wielu z nas doświadczyło tego na własnej skórze. COVID-19 ponownie zaraża niektórych naszych bliskich przyjaciół, współpracowników i członków rodziny (...). Szybko rosnące liczby przypadków stanowią coraz większe obciążenie dla naszych szpitali i pracowników służby zdrowia. Na dodatek, pojawienie się prawdopodobnie wysoko zaraźliwego wariantu Omikron wymaga naszej szczególnej czujności. (...) Dziś prezentujemy szeroki wachlarz działań, od zintensyfikowania naszych wysiłków w zakresie szczepień i inwestycji w leki, przez poprawę monitorowania i zapobieganie, po wzmacnianie naszej globalnej solidarności - oświadczyła von der Leyen.

Konkretnie KE zaleca, by państwa członkowskie regularnie monitorowały pojawiające się nowe przypadki wariantu Omikron i codziennie dokonywały w sposób skoordynowany przeglądu obowiązujących ograniczeń w podróżowaniu. - UE i państwa członkowskie powinny być gotowe do wprowadzenia wszelkich niezbędnych kontroli - powiedziała von der Leyen.

Kampania szczepień

Komisja Europejska zaapelowała też o prowadzenie kampanii szczepień "przypominających" oraz skierowanych do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły. 

REKLAMA

Według KE, państwa członkowskie powinny wprowadzić "ukierunkowane i proporcjonalne środki" ostrożności i ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Ze swojej strony KE zapowiedziała zintensyfikowanie wysiłków na rzecz produkcji, zatwierdzania i wspólnego pozyskiwania leków na COVID-19.

Zobacz także: prof. Andrzej Horban w "Salonie politycznym Trójki"

Czytaj także:

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej