more_horiz
Wiadomości

"Sankcje i wzmocnienie wschodniej flanki NATO". Biden ostrzegł Putina przed inwazją na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 21:00
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ostrzegł Władimira Putina, że inwazja na Ukrainę spowoduje poważne sankcje ekonomiczne. Joe Biden zapowiedział również wysłanie broni dla Ukrainy i wzmocnienie wschodniej flanki NATO w razie ataku Rosji. 
Wirtualne spotkanie trwało ponad 2 godziny.
Wirtualne spotkanie trwało ponad 2 godziny. Foto: PAP/EPA/SERGEY GUNEEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina zakończyła się we wtorek po ponad dwóch godzinach - poinformował Biały Dom. Rozmowa rozpoczęła się o godz. 16.07, informacja zaś o jej zakończeniu pojawiła się po godz. 18.

Władimir Putin i Joe Biden korzystali z zamkniętej, specjalnie chronionej linii radiowo-telewizyjnej. Prezydent Rosji znajdował się w swojej rezydencji w Soczi, a prezydent Stanów Zjednoczonych w Białym Domu w Waszyngtonie. 

Kwestia Ukrainy

Podczas wideorozmowy z prezydentem Rosji amerykański prezydent Joe Biden wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu działań Moskwy wokół Ukrainy. Prezydent USA powiedział Władimirowi Putinowi, że "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odpowiedzą dotkliwymi ekonomicznymi i innego rodzaju sankcjami w przypadku militarnej eskalacji" - poinformował Biały Dom. Joe Biden zapowiedział również wysłanie broni dla Ukrainy i wzmocnienie wschodniej flanki NATO w razie ataku Rosji. 

Według Białego Domu, Joe Biden wyraził poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, wezwał Rosję do deeskalacji i powrotu na drogę dyplomacji. "Prezydenci polecili swoim zespołom kontynuowanie rozmów. Stany Zjednoczone będą to czynić w bliskiej koordynacji z sojusznikami i partnerami" - głosi komunikat.

Kreml podał z kolei, że "Władimir Putin powiedział przywódcy USA, że Rosja jest zainteresowania uzyskaniem gwarancji wykluczających rozszerzenie NATO na wschód i rozmieszczenie systemów ofensywnych w sąsiadujących z nią krajach". Putin mówił o gwarancjach mających formę prawną - dodały służby prasowe.

Rosja domaga się gwarancji

Prezydent USA nie dał żadnych gwarancji Putinowi w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO - przekazał Waszyngton. Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan stwierdził, że choć nie będzie zdradzać szczegółów dyskusji obu prezydentów, to zapewnia, że USA nadal obstają przy opinii, że każdy kraj ma swobodę wyboru sojuszy i decyzji w sprawie własnego bezpieczeństwa.

Doradca Bidena stwierdził, że nadal nie ma pewności, czy Putin zamierza najechać Ukrainę, lecz prezydent USA w szczegółowy sposób nakreślił mu poważne koszty, jakie będą się z tym wiązać. Biden zasugerował, że od zachowania Rosji uzależniona jest m.in. przyszłość Nord Stream 2. Miał oświadczyć Putinowi, że "jeśli chce, by gaz płynął przez rurociąg", to nie powinien atakować Ukrainy.

Ponadto - jak informuje Biały Dom w komunikacie - Joe Biden i Władimir Putin rozmawiali o rosyjsko-amerykańskim dialogu w sprawie strategicznej stabilności na świecie, sprawach cyberbezpieczeństwa oraz o innych regionalnych problemach m.in. o Iranie.

Posłuchaj
00:58 11441800_1.mp3 Biały Dom: Joe Biden ostrzegł Władimira Putina przed eskalacją konfliktu wokół Ukrainy. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także: 

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem