more_horiz
Wiadomości

Odbudowa Notre Dame budzi kontrowersje. Specjalny apel ponad stu osobistości

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:56
Francuski dziennik "Le Figaro" opublikował apel ponad stu osobistości, które sprzeciwiają się projektowi diecezji Paryża w sprawie zagospodarowania wnętrz katedry Notre-Dame. Jak piszą autorzy deklaracji, "diecezja chce zniszczyć to, co ocalało z pożaru" i krytykują plany, które ich zdaniem negatywnie wpłyną na wystrój gotyckiej świątyni, częściowo zniszczonej w pożarze w kwietniu 2019 r.
Sprzeciw wobec projektu diecezji Paryża w sprawie zagospodarowania wnętrz katedry Notre-Dame
Sprzeciw wobec projektu diecezji Paryża w sprawie zagospodarowania wnętrz katedry Notre-DameFoto: DiegoMariottini/Shutterstock

Autorzy apelu opublikowanego w "Le Figaro" stwierdzili, że "diecezja Paryża chce wykorzystać prace nad odbudową Notre-Dame, aby przekształcić wnętrza katedry w projekt, który całkowicie narusza jej wystrój i przestrzeń liturgiczną".

"W projekcie są między innymi przenośne ławki, oświetlenie, które zmienia kolor w zależności od pory roku, projekcje na ścianach" - wymienili autorzy deklaracji i wyrazili obawę, że projekt diecezji będzie przypominał nowoczesne widowiska kulturowe które - ich zdaniem - "są bardzo często mieszanką kiczu i głupoty".

"Szanujmy pracę artystów"

Apel zakończono wezwaniem do poszanowania oryginalnego wystroju katedry, zaprojektowanego w XIX wieku przez architekta Viollet Le Duc'a. "Szanujmy jego dzieło, prace artystów i rzemieślników, którzy przekazali nam to arcydzieło, a także zasady ochrony dziedzictwa kulturowego" - napisali autorzy odezwy.

Wśród sygnatariuszy apelu są między innymi członkowie francuskiej akademii, konserwatorzy zabytków, intelektualiści oraz znane postaci ze świata mediów, kultury i nauki.

Apel w Le Figaro opublikowano w przeddzień zatwierdzenia projektu zagospodarowania wnętrz katedry przez państwową komisję do spraw dziedzictwa kulturowego.

Posłuchaj
00:47 11442677_1.mp3 Apel stu osobistości przeciwko projektowi diecezji Paryża w sprawie zagospodarowania wnętrz katedry Notre-Dame - relacja Stefana Foltzera (IAR)

Czytaj też:

ng 

Zobacz także

Zobacz także