more_horiz
Wiadomości

Brytyjczycy mieli lockdown, a rządzący... przyjęcie. Afera na Wyspach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:37
Telewizja ITW ujawniła nagranie, które pokazuje współpracowników brytyjskiego premiera, żartujących na temat świątecznego przyjęcia zorganizowanego podczas zeszłorocznego lockdownu na Downing Street. W tym czasie większość Brytyjczyków miała zakaz spotykania pod dachem, nawet na zewnątrz obowiązywał limit sześciu osób. Premier i jego otoczenie zapewniali dotąd, że nie doszło do złamania reguł. Wyciekiem taśm zainteresowała się policja.
Afera w Wielkiej Brytanii. Na opublikowanym nagraniu słychać rzecznik rząd, która żartuje sobie na temat przyjęcia świątecznego
Afera w Wielkiej Brytanii. Na opublikowanym nagraniu słychać rzecznik rząd, która żartuje sobie na temat przyjęcia świątecznegoFoto: Cubankite/Shutterstock & @itvnews/Twitter

Afera jest na pierwszych stronach większości dzisiejszych gazet. "Chory żart" - to nagłówek konserwatywnego, sprzyjającego premierowi Johnsonowi dziennika Daily Mail. O "clownach z Downing Street" pisze Metro. "Premier oskarżony o kłamstwo" - pisze liberalny Guardian.

Nagranie ma ponad rok. Ówczesna rzecznik wraz ze współpracownikami premiera żartują na nim na temat przyjęcia świątecznego.

- Nie było społecznego dystansu - mówi rozbawiona Allegra Stratton. Tyle że przyjęcia w tej części kraju były wtedy zakazane.

Przyjęcie na Downing Street. W ten dzień w Królestwie umarło ponad 500 ludzi

Sky News i BBC wyemitowały wywiady z ludźmi, którzy w owym czasie stracili bliskich. - Oni myślą, że zasady ich nie obowiązują - stwierdziła w brytyjskiej telewizji publicznej Jackie Green, która pożegnała wtedy matkę. W dniu, w którym miało odbyć się przyjęcie, na Wyspach umarło ponad pół tysiąca ludzi.

Opozycja nie kryje oburzenia. - Ludzie nie spotkali się w tamte święta z bliskimi. Czasem nie spotkali ich już nigdy - powiedział szef Partii Pracy, Keir Starmer.

Lewica pyta, jak teraz rząd oczekuje, że ludzie będą słuchali zaleceń epidemicznych. Szkocka Partia Narodowa chce dymisji premiera.

Posłuchaj
00:40 11442737_1.mp3 Wyciek taśmy ws. nielegalnego przyjęcia na Downing Street. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Afera w Wielkiej Brytanii. Minister zdrowia odwołuje wywiad

Taśmą zainteresował się już Scotland Yard. Konserwatywny poseł Tobias Elwood proponuje wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie, które poprowadziliby członkowie służby cywilnej.

W porannych programach telewizyjnych miał pojawić się minister zdrowia, by opowiadać o rocznicy rozpoczęcia szczepień. W ostatniej chwili odwołał udział. W połowie tego roku skandal związany ze złamaniem restrykcji doprowadził do ustąpienia ministra zdrowia Matta Hancocka.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem