Polski marynarz porwany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej. Mamy stanowisko MSZ

2021-12-15, 14:45

Polski marynarz porwany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej. Mamy stanowisko MSZ
Polski marynarz został porwany ze statku na wodach Zatoki Gwinejskiej. Foto: Shutterstock/OlegRi

Polski marynarz ma być jednym z sześciu porwanych w poniedziałek członków załogi statku, który płynął po Zatoce Gwinejskiej pod banderą Liberii. Sprawę monitoruje już Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- MSZ prowadzi wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji - przekazał rzecznik resortu Łukasz Jasina odnosząc się do informacji, że wśród porwanych w poniedziałek w Zatoce Gwinejskiej osób jest polski marynarz.

Polak - jak czytamy - był członkiem załogi kontenerowca pod banderą Liberii. Piraci uprowadzili z pokładu sześciu marynarzy, w momencie kiedy statek znajdował się na wodach Zatoki Gwinejskiej. 

Jak informuje RMF24.pl, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powołało sztab kryzysowy w związku z tą sytuacją.

Porwanie polskiego marynarza

Piraci w poniedziałek zaatakowali na międzynarodowych wodach w Zatoce Gwinejskiej kontenerowiec handlowy pod banderą Liberii, biorąc szóstkę zakładników - poinformował we wtorek rzecznik duńskich sił zbrojnych.

Działająca w okolicy duńska fregata, by pomóc marynarzom, wysłała w poniedziałek w kierunku kontenerowca znajdującego się w pobliżu wyspy Bioko należącej do Gwinei Równikowej śmigłowiec - opisywała agencja Reutera.

Jednostka podążyła za łodzią piratów na której pokładzie znajduje się sześciu zakładników, jednak musiała zaprzestać swojej operacji doleciawszy do Nigeryjskich wód terytorialnych - tłumaczył duński przedstawiciel.

Nie wiadomo, jaka jest nazwa zaatakowanego statku, ani kto jest jego armatorem - dodał.
Fregata Esbern Snare została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku br. w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej.

Piraci na wodach

W listopadzie, jednostce udało się wyeliminować wrogi statek na wodach na południe od Nigerii, zabijając czterech piratów i zatrzymując kolejnych czterech - przypomina Reuters.

Przedstawiciele Danii prowadzą rozmowy z władzami znajdujących się w Zatoce państw w sprawie przekazania przebywających na fregacie schwytanych piratów - sprecyzowała agencja.

Czytaj także: 

***

Fregata Esbern Snare to okręt o długości 137,6 m i wyporności 6300 ton. Na swoim pokładzie posiada m.in lądowisko dla śmigłowców.

Nad Zatoką Gwinejską leżą m.in.: Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa, czy Gabon.

Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.

as

Polecane

Wróć do strony głównej