Premier przyleciał na szczyt Partnerstwa Wschodniego. Zapowiada "konsekwentne działania"

W Brukseli premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego. Głównym tematem spotkania ma być przyszłość inicjatywy w kontekście narastającego napięcia w regionie. W czwartek szef polskiego rządu będzie uczestniczył w szczycie Rady Europejskiej.

2021-12-15, 16:47

Premier przyleciał na szczyt Partnerstwa Wschodniego. Zapowiada "konsekwentne działania"
Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Foto: Forum/Aleksiej Witwicki

Partnerstwo Wschodnie to część europejskiej polityki sąsiedztwa obejmująca wschodnich sąsiadów UE - Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Celem zainaugurowanej w 2009 roku inicjatywy, której pomysłodawczynią była Polska, wspierana przez Szwecję, jest pogłębianie więzi politycznych i integracja gospodarcza z sześcioma wymienionymi krajami.

W środowym spotkaniu nie wezmą jednak udziału przedstawiciele władz Białorusi. W czerwcu Mińsk zawiesił swój udział w Partnerstwie Wschodnim. Na zakończenie szczytu planowane jest przyjęcie wspólnej deklaracji.

Wsparcie dla aspiracji Partnerstwa Wschodniego

- Polska konsekwentnie prowadzi działania mające na celu realizację strategicznych założeń Partnerstwa Wschodniego, dostrzegając w nim instrument służący jak najbliższej integracji krajów regionu z Unią Europejską. Za priorytet uważa wzmacnianie stosunków gospodarczych Unii Europejskiej i jej państw członkowskich ze wschodnimi sąsiadami, ich stopniowe zbliżanie do wspólnego rynku, a także współpracę sektorową, której rezultaty będą odczuwalne dla obywateli - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak dodał, Polska pozytywnie ocenia utworzenie Stowarzyszonego Trio (Ukraina, Gruzja i Mołdawia), a także wspiera europejskie aspiracje tych państw. - W przypadku Białorusi, która zawiesiła swoje członkostwo w Partnerstwie Wschodnim, szczególnie istotna jest współpraca ze społeczeństwem obywatelskim oraz opozycją demokratyczną - zaznaczył rzecznik rządu.

Kwestie bezpieczeństwa w regionie

Müller wskazał też, że w ocenie Polski o przyszłości Partnerstwa Wschodniego należy myśleć strategicznie i być przygotowanym na różne scenariusze rozwoju wydarzeń w regionie. - Coraz bardziej agresywna polityka Rosji, wydarzenia na Białorusi i na Kaukazie Południowym wymagają przywiązywania coraz większej wagi do kwestii bezpieczeństwa. Dlatego kluczową kwestią w nadchodzących latach będzie zdefiniowanie szeroko rozumianego wymiaru bezpieczeństwa w ramach polityki Partnerstwa Wschodniego - ocenił.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o rozmowach na Szczycie Partnerstwa Wschodniego (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Zwrócił też uwagę, że państwa Partnerstwa Wschodniego znajdują się wśród głównych beneficjentów polskiej współpracy rozwojowej. - W ramach wspólnej walki z pandemią COVID-19 oraz jej skutkami społecznymi i gospodarczymi, Polska podjęła się także roli koordynacyjnej w dystrybucji szczepionek przekazywanych przez państwa członkowskie UE dla państw Partnerstwa Wschodniego - zaznaczył Müller.

Szczyt Rady Europejskiej

Dzień po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli zaplanowane jest posiedzenie Rady Europejskiej, na którym Polskę reprezentował będzie premier Mateusz Morawiecki.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański mówił niedawno, że Rada Europejska skoncentruje się na sześciu tematach: sytuacji pandemicznej, zarządzaniu kryzysowym, cenach energii, bezpieczeństwie i obronności, zewnętrznych aspektach migracji i relacjach zewnętrznych.

Zobacz także: Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej