more_horiz
Wiadomości

Bez porozumienia ws. energii na szczycie UE. Premier: nie mogliśmy przyjąć pustych wniosków

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 01:36
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że niemożliwa była akceptacja wniosków ze szczytu Unii Europejskiej dotyczących kwestii energetycznych. - Nie mogliśmy przyjąć wniosków, które byłyby puste, tak miałkie i mizerne zapisy to nie jest coś na co Polska mogła się zgodzić - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli. 
Nie mogliśmy przyjąć pustych wniosków - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej podsumowującej szczyt UE ws. cen energii
"Nie mogliśmy przyjąć pustych wniosków" - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej podsumowującej szczyt UE ws. cen energiiFoto: ESB Professional/ Shutterstock

Unijny szczyt w Brukseli zakończył się bez przyjęcia wniosków dotyczących kwestii energetycznych. Powodem były zbyt duże rozbieżności dotyczące źródeł wzrostu cen energii. 

"System ETS wywrócił się i nie działa"

Polska była w grupie, która domagała się zapisów dotyczących reformy systemu handlu uprawnienia do emisji CO2 (ETS) oraz uznania za zielone energii jądrowej i gazu, by inwestycje mogły otrzymać unijne dofinansowanie. Nie było na to jednak jednomyślnej zgody.

- System ETS wywrócił się i nie działa. Pokazał, że ceny uprawnień wzrosły 3-4-krotnie w ciągu ostatnich 12-14 miesięcy - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Wśród państw UE nie było jednomyślnej zgody na zapisy dotyczące konieczności zreformowania systemu handlu pozwoleniami na emisję CO2. Zdecydowano więc, że nie zostaną przyjęte. 

"Nie mogliśmy przyjąć pustych wniosków"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dla Polski niemożliwa była akceptacja wniosków ze szczytu dotyczących kwestii energetycznych. - Mamy do czynienia dzisiaj z bezprecedensowym kryzysem cenowym na rynkach energii. Ten kryzys przekłada się na inflację, na zwykłych obywateli. Nie mogliśmy sobie pozwolić, by w tak historycznym momencie przyjąć konkluzje, które byłyby puste - mówił szef rządu. 

- Tak miałkie i mizerne zapisy to nie jest coś na co Polska mogła się zgodzić - tłumaczył szef polskiego rządu.Premier czeka teraz na nową propozycję Komisji Europejskiej. 

Posłuchaj
00:55 premier - energetyka - spec - darmoros .mp3 Unijny szczyt bez konkluzji w sprawie energetyki. Brak porozumienia na posiedzeniu Rady Europejskiej dotyczył kwestii reformy systemu handlu emisjami CO2 oraz zielonego finansowania, czyli tak zwanej unijnej taksonomii. Polska domaga się, by do tego systemu włączono zarówno energetykę jądrową, jak i gazową - relacja Karola Darmorosa (IAR)

Michel: wrócimy do tej sprawy

Szef Rady Charles Michel relacjonował, że dyskusja temat cen energii była długa. - To ważne, bo ma wpływ na gospodarstwa domowe i konkurencyjność europejskich firm. Były różne opinie przy stole obrad i nie byliśmy w stanie uzgodnić konkluzji. Wrócimy do tej sprawy na kolejnych szczytach - wskazał Charles Michel.

Czytaj także: 

Obejrzyj także rozmowę z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem w poranku Polskiego Radia 24: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem