more_horiz
Wiadomości

Wierzący we Francji przedmiotem obraźliwych ataków. "Zagrożeni szczególnie mieszkańcy wielkich osiedli"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 06:58
- Niezbędne jest zapewnienie chrześcijanom we Francji możliwości pełnego korzystania z wolności religijnej, która obejmuje również wyrażanie swej wiary na zewnątrz, na przykład w postaci procesji - mówi bp Matthieu Rougé ordynariusz diecezji Nanterre. Na terenie miasta islamiści zaatakowali maryjną procesję.
Chrześcijanie są atakowani przez wyznawców islamu we Francji.
Chrześcijanie są atakowani przez wyznawców islamu we Francji.Foto: shutterstock/pcruciatti

Jak zaznacza biskup w wywiadzie dla tygodnika Famille Chrétienne, atmosfera społeczna we Francji jest bardzo napięta. Mają na to wpływ czynniki polityczne, ekonomiczne, ale też podziały społeczne. Duchowny ocenił, że atak na procesję miał znamiona radykalnego islamizmu. Zastrzegł równocześnie, że nie jest pewne, jakie były prawdziwe intencje agresorów. - Mogły nie mieć podłoża religijnego, a wynikać jedynie z podziałów społecznych - stwierdza.

- Dlatego zwierzchnicy religijni, a także wszyscy wierzący muszą zachować wielką czujność, przyczyniając się do wzajemnego poszanowania i odprężenia – uważa bp Matthieu Rougé.

Niepokojące incydenty

Dodaje, że diecezji dochodzi do niepokojących incydentów, jednak w samych miejscach kultu nie doświadcza się większych problemów. Podkreśla, że bardziej zagrożeni są natomiast sami wierni, zwłaszcza ci, którzy mieszkają w wielkich osiedlach.

- Niektórzy opowiadają mi, że oni sami lub ich dzieci są niekiedy przedmiotem obraźliwych czy wręcz niepokojących ataków słownych ze względu na ich chrześcijańską wiarę – mówi bp Rougé. Jak stwierdza, "niezbędne jest zapewnienie chrześcijanom we Francji możliwości pełnego korzystania z wolności religijnej, która obejmuje również wyrażanie swej wiary na zewnątrz, na przykład w postaci procesji".

Bez strachu mówić o wierze

Hierarcha ocenia, że potrzeba też nowego stylu relacji międzyreligijnych, a dialog między chrześcijanami i muzułmanami nie może się dokonywać jedynie na szczeblu rzeczników. Jego zdaniem, niezbędny jest także koniec przeciwstawiania dialogu ewangelizacji.

- Z kim z większym szacunkiem prowadzimy dialog, tym bardziej pragniemy pokojowo dzielić się tym, co jest dla nas najcenniejsze – dodaje bp Rougé.

Czytaj także:

pg,Famille Chrétienne,RV

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem