"Ważne słowa polskiego prezydenta". Ukraiński politolog o spotkaniu Trójkąta Lubelskiego
Na szczycie Trójkąta Lubelskiego spotkali się prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Gitanas Nauseda. - Bardzo potrzebne spotkanie i ważne słowa prezydenta Dudy - ocenia kijowski politolog Wołodymyr Fesenko w rozmowie z Polskim Radiem.
2021-12-21, 09:48
Na Ukrainie szeroko cytowane są słowa Andrzeja Dudy o braku zgody na jakiekolwiek ustępstwa wobec Rosji.
Zdaniem znanego ukraińskiego politologa Wołodymyra Fesenki, Polacy rozumieją niebezpieczeństwo polityki ustępstw wobec agresora. Jak zaznacza, w 1938 i 1939 roku bardzo podobną taktykę wysuwania ultimatum i szantażu stosował Hitler. Politolog podkreśla, że takie historyczne lekcje należy pamiętać. Jak dodaje, do tego też nawiązał polski prezydent.
Zdaniem Wołodymyra Fesenki Rosja eskaluje napięcie - zarówno u granic z Ukrainą, jak i na polsko-białoruskiej granicy. W tym kontekście, jak dodaje politolog, spotkanie przywódców Trójkąta Lubelskiego ma bardzo praktyczny wymiar: zarówno koordynacji działań, wzajemnej pomocy, jak i mocnego dyplomatycznego sygnału wobec sojuszników w Europie i za oceanem.
REKLAMA
Prezydent: bezpieczeństwo Ukrainy to sprawa fundamentalna
Podczas spotkania Trójkąta Lubelskiego Andrzej Duda zaznaczył, że jest "absolutnym przeciwnikiem ustępstw wobec Rosji". - W moim przekonaniu, to Rosja powinna wycofać się z działań, które podejmowała na przestrzeni ostatnich lat. Przypominam, że w 2008 roku był, to atak na Gruzję, w 2014 roku na Ukrainę, a dziś de facto Rosja okupuje część ziem gruzińskich i część ziem ukraińskich - przypomniał.
Prezydent Polski potwierdził wsparcie dla Ukrainy w konflikcie z Rosją mówiąc, że bezpieczeństwo naszego wschodniego sąsiada jest "kwestią fundamentalną". Przypomniał też, że w ostatnim czasie podjął inicjatywy mające zwiększyć bezpieczeństwo w naszej części Europy. Zaznaczył, że rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, odbył wizytę w kwaterze Sojuszu w Brukseli oraz przeprowadził rozmowy w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki, w których uczestniczył prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.
- Spełnienie warunków albo działania wojskowe. Kreml straszy Zachód
- "Dezinformacja jest w interesie Rosji". Żaryn o propagandzie związanej z sytuacją na granicy
Prezydent powiedział, że nie można ulegać ultimatum stawianemu przez Federację Rosyjską. Odniósł się w ten sposób do obietnicy Władimira Putina wycofania wojsk rosyjskich z granicy z Ukrainą w zamian za zablokowanie rozszerzania NATO na Wschód. Przypomniał, że w przeszłości okazywanie słabości i uleganie ultimatum pod naciskiem militarnym było początkiem konfliktów zbrojnych.
REKLAMA
Posłuchaj
Zobacz także: Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"
kp
REKLAMA