Świąteczne przesłanie papieża Franciszka. "Mam nadzieję, że rozgrzeją się serca tych, którzy cierpią"

2021-12-24, 12:26

Świąteczne przesłanie papieża Franciszka. "Mam nadzieję, że rozgrzeją się serca tych, którzy cierpią"
Papież Franciszek udzielił specjalnego wywiadu z okazji świąt Bożego Narodzenia. Foto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

- Mam nadzieję, że Boże Narodzenie rozgrzeje serca tych, którzy cierpią, oraz otworzy i umocni nasze, by zapłonęły z pragnienia pomocy tym, którzy są w potrzebie - powiedział papież Franciszek. 

Papież Franciszek powiedział, że modli się o to, aby Boże Narodzenie "przyniosło na Ziemię więcej wielkoduszności i solidarności", ale "tej prawdziwej, praktycznej i stałej, nie tylko słowa". 

- Mam nadzieję, że Boże Narodzenie rozgrzeje serca tych, którzy cierpią, oraz otworzy i umocni nasze, by zapłonęły z pragnienia pomocy tym, którzy są w potrzebie - dodał papież w opublikowanym w piątek wywiadzie dla włoskich dzienników "La Repubblica" i "La Stampa".

Wyznał, że dobrze przygotowuje się do Bożego Narodzenia, przeżywając mistyczny aspekt Adwentu.

Zapomniane dzieci 

Papież podkreślił, że podczas świąt myśli zawsze o ubogich, zapomnianych, porzuconych, o wykorzystywanych i zniewalanych dzieciach.

- Płacz i złość wywołują we mnie opowieści o chorych dorosłych i dzieciach, które są wykorzystywane. I myślę też o dzieciach, które spędzają Boże Narodzenie w szpitalu; nie ma słów, możemy tylko trzymać się wiary, Boga i pytać go: "dlaczego?" - mówił Franciszek. - A rodzice, którzy nie mają dzieci w szpitalu, niech pomyślą o tym, jakie mają szczęście, niech obejmą je mocno i poświęcą im więcej czasu - dodał.

Papież wyraził także uznanie dla pracowników szpitali pediatrycznych.

"Uratuje nas braterstwo"

Na zakończenie Franciszek oświadczył: "Przyszłość świata będzie kwitnąca, jeśli będzie zbudowany, a tam, gdzie trzeba - odbudowany, razem. Tylko prawdziwe i konkretne powszechne braterstwo uratuje nas i pozwoli nam wszystkim lepiej żyć".

- Ale to znaczy, że wspólnota międzynarodowa, Kościół, poczynając od papieża, instytucje, osoby mające odpowiedzialność polityczną i społeczną oraz każdy obywatel, zwłaszcza w bogatszych krajach, nie mogą zapominać o regionach i ludziach słabszych, kruchych i bezbronnych, ofiarach obojętności i egoizmu - podkreślił.

Czytaj także:

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej